W piątek, 24 września 2021 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu alumni uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2021/2022. Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia w górnej kaplicy seminarium, której przewodniczył abp Adam Szal. W tym roku formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W homilii metropolita przemyski dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

Zauważył, że już w 1921 r. kleryk Wyszyński pisał, że „równocześnie z szerzeniem się zła w kraju, wzrasta niechęć do duchowieństwa katolickiego” i zwracał uwagę, że także wówczas sutanna wywoływała negatywne reakcje.

Abp Szal podkreślił, że nowy rok akademicki dla obecnych kleryków również będzie czasem poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział.

Metropolita przemyski, który w przeszłości był rektorem seminarium duchownego, stwierdził, że w miejscu tym dochodzi „do tajemniczego cudu w sercach powołanych”. – Jeden z tych cudów polega na tym, że my słabi ludzie możemy udzielać swojego serca, umysłu, swoich dłoni Chrystusowi i wypowiadać słowa: „jedzcie, to jest Ciało moje”, czy też słowa: „ja odpuszczam tobie grzechy” – powiedział.

To, jak mówił prymas, niezwykłe wyzwanie, to dramatyczna przemiana, stąd też błogosławiony biskup Stefan nazywał seminarium Górą Przemienienia – dodał.

Abp Szal przypomniał, że w marcu 1963 roku kard. Wyszyński wygłosił rekolekcje dla alumnów, opierając je o „Hymn Świętego Pawła o miłości”. – Powiedział, że jest to program wybitnie kapłański i że my kapłani, alumni musimy się w tej cnocie rozeznawać i rozkochać. Musimy rozmiłować się w miłości i w ten sposób, zostawszy synami miłości, być świadkami i apostołami miłości – wskazywał.

Następnie uczestnicy inauguracji przeszli do Instytutu Teologicznego, gdzie odśpiewano Gaudeamus igitur, a wykład inauguracyjny wygłosił bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

Następnie odbyła się immatrykulacja 10 nowych alumnów. W ich gronie są:
– Bilik Krzysztof, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Cieszacinie Wielkim,
– Chudy Dawid, parafia pw. Ducha Świętego (Fara) w Przeworsku,
– Cielepak Jakub, parafia pw. Chrystusa Króla w Sanoku,
– Daraż Jakub, parafia pw. św. Jana Chrzciciela (Archikatedra) w Przemyślu,
– Kijowski Karol, parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Milczy,
– Kamil Paradowski, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Żurawicy,
– Pelczar Dawid, parafia pw. MB Częstochowskiej w Iskrzyni,
– Prorok Jakub, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie,
– Szymański Kamil, parafia pw. św. Wojciecha w Bachórzu,
– Zając Kuba, parafia pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego (Kazanów) w Przemyślu.

W uroczystszej inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu uczestniczyli także  przedstawiciele innych seminarium diecezjalnych, księża profesorowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście.