W środę, 29 września 2021 r., abp Adam Szal przewodniczył Eucharystii odpustowej połączonej z konsekracją nowego ołtarza, wprowadzeniem relikwii św. s. Faustyny i udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni

W homilii metropolita przemyski zachęcał obecnych i łączących się duchowo za pośrednictwem transmisji Radia FARA, a szczególnie młodzież, aby umieli rozpoznawać co jest dobre, a co złe, „by nie szli za Lucyferem, który mówi: rób co chcesz; po co ci przekazania, po co jakieś zasady moralne, po co nauczyciele, rodzice; ty sam jesteś najważniejszy”. – Święty Michał mówi: tylko Bóg, On jest najważniejszy. Któż jak Bóg? Kto inny mnie może zbawić, jak nie Pan Bóg? – zwrócił uwagę.

Umiejmy tak jak święty Michał przeciwstawiać się złu. Walczmy o dobro, czyli o swój dobry charakter; o dobre czyny; o świętość. Przeciwstawiajmy się kłamstwu, przemocy, nienawiści, której jest tak wiele we współczesnym świecie. Przeciwstawiajmy się bardzo niebezpiecznej postawie, która jest nihilizmem, czyli kwestionowaniem wartości i wszelkich idei – zauważył hierarcha.

Abp Szal przestrzegał również przed postawą buntu „przeciwko wszystkiemu i wszystkim”, bo jest to cecha złego ducha. – Szatan miał wszelkie dane ku temu, aby być blisko Pana Boga i był blisko Pana Boga. Niósł światło, z tym że mówiąc „nie będę służył”, zbuntował się i stał się ojcem kłamstwa. Bądźmy więc świadkami wiary – zachęcał.

Metropolita przemyski nawiązał do objawień św. Michała Archanioła, jakie miały miejsce w grocie w Gargano. Zwrócił uwagę, że obecnie to sanktuarium potocznie nazywane jest „konfesjonałem Włoch”.

Dzisiaj ta świątynia parafialna staje się pewno rodzaju grotą św. Michała Archanioła. On rękami wielu dobrych ludzi spowodował, że został tu zbudowany ołtarz, ambona i chrzcielnica. Ufamy, że jest wśród nas obecny, że będzie się posługiwał dłońmi biskupa i wszystkich tych, którzy będą brali udział w liturgii, będzie posługiwał się po to, aby poświęcić ten ołtarz. Poświęcić to znaczy nie tylko pokropić lub namaścić, ale przekazać ten ołtarz na własność Bogu Trójcy Świętej Jedynemu – mówił.

Podkreślił również, że obrzędy, zarówno konsekracji ołtarza, jak i bierzmowania, nie są jakąś magią, ale przywoływaniem Bożej łaski.