10 października 2021 r., w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczysta gala finałowa 3. edycji konkursu literackiego pt. „O. Wenanty – czy znasz?” Niedzielne popołudnie było okazją do podsumowania literackich zmagań, a także ogłoszenia ostatecznych wyników.

Wydarzenie rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Po zakończonej Eucharystii odbyła się procesja różańcowa z kościoła do pomnika św. Jana Pawła II, przy którym z racji przypadającego w tym dniu Dnia Papieskiego, złożono wiązanki kwiatów.

Sama gala konkursowa stała się okazją do zaprezentowania zwycięzców i ich tekstów, które zostały odczytane przez aktora Mateusza Mikosia. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzieży oraz dorośli, i dwóch kategoriach literackich: poezji i prozy. W kategorii młodszej pierwsze miejsce w kategorii poezja otrzymała Małgorzata Sobkiewicz, natomiast w kategorii proza Maja Gorzołka. Z kolei pośród dorosłych najlepszy wiersz należał do Ewy Morkisz, a opowiadanie do Anny Piliszewskiej.

Uroczystości towarzyszyła muzyka w wykonaniu Sanockiego Chóru Kameralnego oraz Chóru Katedry Muzyki UJK w Kielcach pod batutą Elżbiety Przystasz. Podobnie jak w roku ubiegłym gala była okazją do prezentacji II tomu Antologii prac finalistów II Konkursu Literackiego pt. „ZWYCZAJNY NADZWYCZAJNIE”.