We wtorek 12 października podczas rozmowy dnia gościliśmy Wacława Kochanowicza znanego i cenionego artystę – malarza z Jarosławia, który opowiedział o swojej pasji. Wacław Kochanowicz urodził się w 1945 r. w Pruchniku. Od najmłodszych lat pasjonowało Go malarstwo.  Dzieła naszego gościa powstają w formule malarstwa sztalugowego – olej na płótnie. Tematami jego prac są głównie wspomnienia z lat dzieciństwa. Warto zaznaczyć, iż Jego obrazy emanują niespotykanym realizmem.

W swoim dorobku ma około 200 obrazów, które znajdują się m. in. w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Kanadzie, Chorwacji czy Stanach Zjednoczonych. Aktualnie można je obejrzeć także w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu (Jarosławskie Opactwo). W szerokim wachlarzu malarskim Artysty na pierwszym planie znajdują się przedstawienia koni w ich naturalnej pozie, którą podkreśla mistrzowskim i precyzyjnym ujęciem gry światła i cienia. Innymi tematami Jego obrazów są scenki rodzajowe zapamiętane z dzieciństwa, pejzaże i martwa natura.

W naszej audycji Wacław Kochanowicz opowiedział o tym jakie były początki Jego drogi artystycznej. Na uwagę zasługuję działalność charytatywna naszego artysty, który swoich obrazów nie sprzedaje a oddaje ja na różne aukcje, dzięki którym może pomóc chorym dzieciom i innym potrzebującym. Nasz gość także opowiedział o swoim doświadczeniu spotkania ze Sługa Bożą Anną Jenke, która była dyrektorem szkoły plastycznej do której uczęszczał.