„Psalmy Pokoju i Pojednania”- to tytuł polskiego koncertu, który z inicjatywy Fundacji im. Rodziny Ulmów „SOAR” odbył się we wtorek, 14 grudnia 2021 r. w jednym z najbardziej znanych i prestiżowych teatrów Rzymu – Brancaccio. Rzymski koncert był kolejną odsłoną projektu, którego celem jest oddanie hołdu Rodzinie Ulmów z Markowej, ratującej Żydów w czasie II wojny światowej.

Kompozycje muzyczne Michała Lorenca, Piotra Rubika i Michała Jurkiewicza wykonali: Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach, Dariusz Malejonek, Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak, muzycy Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Sienna Gospel Choir, a także wybitni kantorzy żydowscy Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer z Nowego Jorku oraz pianista z Izraela Manachem Bristowski.

Koncert, który odbył się pod patronatem przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, poprowadzili Magdalena Wolińska-Riedi oraz Claudio Marchisio, były piłkarz reprezentacji Włoch.

W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział ambasadorowie RP we Włoszech i Stolicy Apostolskiej, Anna Maria Anders i Janusz Kotański oraz liczny korpus dyplomatyczny przy Stolicy Apostolskiej, w tym ambasador Izraela w Rzymie, Dror Eydar.

Koncert zgromadził ponad tysięczną widownię, w tym wielu Polaków mieszkających w Rzymie, pracowników Kurii Rzymskiej oraz Włochów. Publiczność była wyraźnie pod wrażeniem poznanej tego wieczoru historii Rodziny Ulmów, jak i klasy wykonania utworów muzycznych przez artystów.

Archidiecezję Przemyską reprezentował ks. Łukasz Pałacki, który był organizatorem koncertu z ramienia Fundacji im. Rodziny Ulmów „SOAR”.