W niedzielę Świętej Rodziny, 26 grudnia 2021 r. o godz. 16:00 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie rozpoczęła się wieczysta adoracja. Eucharystii inaugurującej tę modlitwę przewodniczył abp Adam Szal.

Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu związanym z tym, że chcemy upamiętnić tę obecność Chrystusa wśród nas poprzez dzieło adoracji wieczystej. To wielkie wyzwanie dla nas, ale wielka też łaska, że możemy w sposób nieskrępowany przychodzić o każdej porze dnia i nocy, aby spotkać się z Chrystusem Eucharystycznym. Żeby uzmysłowić sobie, że On jest z nami. Żeby modlić się uwielbiając, dziękując, przepraszając Pana Boga. Żeby także orędować za innymi. Modlić się również w intencji tych naszych rodzin, ale także tych rodzin jakimi są nasze parafie, tej rodziny jaką jest nasza archidiecezja, Kościół Święty i nasza Ojczyzna – powiedział we wstępie do wspólnej modlitwy abp Adam Szal polecając w intencji mszalnej wszystkich, którzy będą korzystać z daru wieczystej adoracji.

Z kolei w okolicznościowej homilii metropolita przemyski podkreślił aspekt rodziny, która obecnie jest dotykana różnymi zagrożeniami współczesnego świata. – Pan Bóg chce, aby nasze życie przebiegało w atmosferze rodzinnej, pełnej wzajemnej miłości, życzliwości, i zgody – wyjaśniał metropolita przemyski. – Pamiętajmy, że małżeństwo i rodzina to zamysł Boży. To nie pomysł ludzi, Kościoła. To zamysł Boży! – przypominał arcybiskup akcentując, że to w rodzinie człowiek uczy się miłości i szacunku wobec bliźnich.

Życzę, abyśmy budowali swoje rodziny piękne prowadząc je do kościoła, pokazując Najświętszy Sakrament i ucząc dzieci takiej postawy eucharystycznej mając czas dla siebie, dla Chrystusa, dla swoich dzieci – powiedział hierarcha w nawiązaniu do inauguracji wieczystej adoracji w krośnieńskim kościele.

Kaznodzieja na koniec zadał wiernym pytanie co dla nich jest aktualnie największym skarbem w życiu. – Czy największym skarbem rzeczywiście jest współmałżonek, dzieci, dziadkowie? Czy naszym skarbem jest Chrystus Eucharystyczny, wokół którego będziemy się modlić? Zabierzmy Go ze sobą! Nie tylko adorujemy, ale prośmy o to, aby działał przez nas, w naszym życiu i żeby Jego obecność była ciągle żywa w naszej świadomości – apelował abp Szal.


O pomyśle organizacji wieczystej adoracji, przygotowaniach do tej inicjatywy i o wszelkich szczegółach z nią związanych mówił we wtorek, 28 grudnia 2021 r., w programie „W rytmie wydarzeń” ks. Sebastian Picur, wikariusz parafii pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, czyli sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.