Rok 2022 będzie Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Patronat ten związany jest z przypadającą w tym roku 140. rocznicą śmierci polskiego wynalazcy i przedsiębiorcy.

7 stycznia 2022 r. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie odbędzie się inauguracja obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Z tej okazji planowane jest sympozjum historyczne poświęcone jego postaci, ale też historii parafii od czasów staropolskich oraz uroczysta Msza Święta dziękczynna w dzień 140. rocznicy śmierci patrona roku.

O związkach Ignacego Łukasiewicza z parafią w Zręcinie, planowanych obchodach i tematyce sympozjum, w programie „W rytmie wydarzeń” – 5 stycznia, mówił ks. dr Wacław Socha, proboszcz parafii w Zręcinie.

Jak zaznaczył, Łukasiewicz jest doskonałym przykładem dla młodych, którzy w tym dniu z rąk abpa Adama Szala przyjmą sakrament bierzmowania. To oni jako kolejne pokolenie będą pielęgnować pamięć o swoim rodaku, który jako polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie działał na rzecz dobra i rozwoju Ojczyzny.