6 stycznia 2022 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną też pod nazwą święta Trzech Króli, w Przemyślu zorganizowano mini Orszak Trzech Króli.

Mieszkańcy miasta chcący uczestniczyć w tym wydarzeniu zebrali się najpierw na Eucharystii, która miała miejsce w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Modlitwie tej przewodniczył abp Adam Szal.

Podczas homilii Metropolita Przemyski wskazał, ze dzisiejsza uroczystość pomaga nam raz jeszcze odkrywać tajemnicę przyjścia Chrystusa na świat: – Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedna z okazji, aby kontemplować tajemnicę wcielenia. Uzmysławiamy sobie po raz kolejny, że przyszedł na świat Ktoś, kto jest Zbawicielem świata. Przyszedł ktoś, kto chce nas wyzwolić z niewoli grzechu, chce uczynić nas wolnymi od zła, od naszych grzechów, nałogów, przyzwyczajeń.

Jak zauważył abp Szal, rozważanie prawdy Objawienia Pańskiego uczy szczerego poszukiwania prawdy na wzór mędrców: – Medytujemy nad historią, nad przesłaniem, które towarzyszyło i towarzyszy Mędrcom wędrującym do Betlejem. Zastanawiamy się nad ich drogą, nad drogą polegającą na poszukiwaniu gwiazdy, ale bardziej tego, co ta gwiazda oznacza […] Dziś patrzymy na tych ludzi, którzy szukali jeszcze czegoś więcej, szukali czegoś co pojawiło się w ich sercu – pragnienie odnalezienia kogoś, to jest wielkim, kto jest Królem, kto jest prawdziwym znakiem dla ludzi wędrujących przez ziemię.

Kaznodzieja pytał także o przesłanie dla współczesnych jakie płynie z uroczystości Objawienia Pańskiego: – Czego Pan Bóg od nas oczekuje? Kim są Mędrcy, którzy wędrowali do Betlejem z dalekich krajów? To przede wszystkim przykład wytrwałości w poszukiwaniu prawdy. To przykład wytrwałości w szukaniu światła, które prowadzi nas przez życie. Trzeba iść za prawdziwym światłem, bo na niebie w ówczesnym czasie, podobni jak dziś, jest wiele gwiazd. Oni zwrócili uwagę na tę jedną gwiazdę. Na niebie współczesnego świata także jest wiele gwiazd, wiele idoli, wiele ofert, które są przed nami i nieraz bardzo mocno kłują nas w oczy swoim blaskiem. Z tym, że nieraz ten blask jest zwodniczy i fałszywy – przestrzegał arcybiskup.

Po zakończonej Mszy Świętej przed archikatedrą uformował się orszak złożony z pasterzy, aniołów, Świętej Rodziny i wreszcie Trzech Królów, który poprowadził mieszkańców Przemyśla na rynek, gdzie każdego roku ustawiana jest bożonarodzeniowa szopka.

Jak mówił dla Radia FARA Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, pomimo trudności związanych z pandemią udało się zorganizować to wydarzenie: – Może na takie duże, bardziej okazałe imprezy przyjdzie jeszcze czas i spotkamy się w kilka, może kilkanaście tysięcy osób na przemyskim rynku. Dzisiaj cieszmy się z takiej formy, jaka jest możliwa.

Spotkanie przy szopce stało się okazją do wspólnego kolędowania wszystkich mieszkańców, szczególnie tych którzy przyszli całymi rodzinami.

Organizatorami mini Orszaku Trzech Króli w Przemyślu byli: Prezydent Miasta Przemyśla, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej.