W Wielki Czwartek, 14 kwietnia 2022 r., po Mszy Świętej Krzyżma abp Adam Szal spotkał się z członkami Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Przemyskiej, którzy licznie przybyli do Bazyliki Archikatedralnej w ramach swojej dorocznej, tradycyjnej pielgrzymki.

W czasie spotkania metropolita przemyski wyraził ogromną radość z obecności w Archikatedrze młodych chłopców, którzy na co dzień posługują przy ołtarzu w swoich parafiach. – Chciałbym dzisiaj, w ten szczególny dzień, życzyć wam abyście mieli radość ze służby Bożej – mówił do członków Liturgicznej Służby Ołtarza i schol parafialnych abp Szal.

Następnie hierarcha przywołał historię Samuela i Helego. – Chciałbym Wam życzyć tego, abyście byli tak zasłuchani w Słowo Boże. To, które czytają starsi ministranci, lektorzy. To, które czyta kapłan, Chciałbym wam życzyć, aby to Słowo Boże formowało was, wasze serca i żeby przygotowało was na spotkanie z Kimś najważniejszym, z Panem Bogiem, który przez to słowo przemawia – dodał.

Przypomniał zebranym, że to właśnie oni są świadkami największych tajemnic: Eucharystii. – Będzie okazja w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę modlić się przy Najświętszym Sakramencie. Może trzeba modlić się o to, żeby dzieci i młodzież naszej ojczyzny i naszej diecezji byli blisko Pana Boga – arcybiskup prosił młodych. – Proszę was, abyście wytrwali w tym powołaniu, bo być ministrantem to realizować powołanie – dodał.

Metropolita przemyski poprosił młodzież o modlitwę za ich rówieśników w Ukrainie. – Trzeba, aby modlitwa dzieci i młodzieży tez wpłynęła na to, by między ludźmi zapanował pokój – apelował hierarcha i przypomniał o ciągłej potrzebie modlitwy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Na zakończenie krótkie spotkania abp Szal podziękował także wszystkim opiekunom Liturgicznej Służby Ołtarza. – Dziękuję im za to, że dają wam dużo czasu, że cieszą się waszą obecnością przy ołtarzu. Dziękuję za te spotkania, za zbiórki – dodał i zachęcił do licznego udziału w Liturgiach Triduum Paschalnego.

Spotkanie zakończyło wspólna modlitwa i odśpiewaniem „Barki”. Następnie uczestnicy spotkania przeszli w mury Seminarium Duchownego w Przemyślu, gdzie odbyła się uroczysta agapa i spotkanie w auli Instytutu Teologicznego.