W 2. Niedzielę Wielkanocną, 24 kwietnia 2022 r., w Tryńczy odbyła się XVII Ogólnopolska i XXVIII Podkarpacka Parada Straży Grobowych „Turki 2022”. Wydarzenie rozpoczęła plenerowa Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal. Po Eucharystii nastąpiła prezentacja grup z różnych stron Polski, szczególnie z Podkarpacia.

W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że pierwszymi świadkami i głosicielami Bożego Miłosierdzia byli apostołowie. – Idźcie w mocy Bożego Ducha i uwalniajcie ludzi od grzechów. To jest niezwykły dar Bożego Miłosierdzia, który dał nam Chrystus Zmartwychwstały – powiedział.

Jednak nie wszyscy z tego grona byli przekonani o cudzie zmartwychwstania, był to św. Tomasz. – Możemy powiedzieć, że jest naszym reprezentantem szukającym potwierdzenia wiary, szukającym także świadków wiary, którzy pokazują nam drogę do Pana Boga, którym jest miłosierny – powiedział hierarcha.

Trzeba tak jak Tomasz, może czasami z niedowierzaniem ale sprawdzać czy to co Pan Jezus mówił, obiecywał stało się rzeczywistością – zaznaczył.

Według abp. Szala kolejnym Bożym darem miłosierdzia jest dar miłości przebaczającej. – Dar miłości, który może przyjąć człowiek będący odpowiedniego usposobienia: pełnego pokory i dobroci – wyjaśniał.

Metropolita przemyski przywołał także dobrze znany na całym świecie obraz Bożego Miłosierdzia. – Chrystus idzie w świetle, wychodzi z ciemności, aby nas do światła doprowadzić – powiedział. – Stąd też uświadamiamy sobie dzisiaj, że jesteśmy powołani po pierwsze, żeby skorzystać z Bożego Miłosierdzia, ale także aby to miłosierdzie świadczyć innym – dodał kaznodzieja.

Arcybiskup w uroczystość Bożego Miłosierdzia szczególnie podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. – Dzisiaj możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że spełnili oni i spełniają oni uczynki miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy pomagając, będąc obecnymi i wspierając – podkreślił hierarcha.

Chciejmy sami korzystając z Bożego Miłosierdzia zwłaszcza w sakramencie pokuty to Miłosierdzie Boże, tę dobroć okazywać innym – apelował kaznodzieja.

Na zakończenie zwrócił się do uczestników XVII Ogólnopolskiej i XXVIII Podkarpackiej Parady Straży Grobowych „Turki 2022”. – Dziękujemy Wam drodzy członkowie straży grobowych za to trwanie przy Chrystusie, który za nas umarł ale także i dla nas zmartwychwstał – dziękował arcybiskup. – Dobrze, że ta parada dzisiejsza ma miejsce właśnie w niedzielę wielkanocną, kiedy radujemy się ze zmartwychwstania Chrystusa – zakończył homilię.

Tryńcza to miejscowość leżąca na Podkarpaciu niedaleko Przeworska. Ten rejon cieszy się piękną tradycją organizowania straży grobowych w parafiach. Dlatego to właśnie tam od kilkunastu lat odbywa się ogólnopolskie spotkanie „Turków”, którzy mogą pochwalić się swoimi barwnymi strojami i specjalnie przygotowywaną musztrą. Pokazy te co roku przyciąga do Tryńczy setki miłośników tego typu widowisk.


Szerszą relację z tego wydarzenia można było usłyszeć na antenie Radia FARA w poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r., w programie „W rytmie wydarzeń„.