W sobotę, 7 maja 2022 r., w Przeworsku z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej odbyło się V Sympozjum Biblijne „Zamieszkać w Słowie” na temat „Nowotestamentowe „obrazy” Kościoła synodalnego”. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której w Bazylice Grobu Bożego przewodniczył abp Adam Szal.

W okolicznościowej homilii metropolita przemyski zauważył, że w pierwszą sobotę miesiąca tradycja nakazuje sięgnąć po różaniec, a kończący się 14. Tydzień Biblijny uwrażliwia na czytanie, rozważanie i życie Słowem Bożym.

Dzisiaj przeżywamy jakby podwójną uroczystość. Z jednej strony gromadzi nas tutaj tajemnica Matki Bożej w Niepokalanym Sercu i nasi bracia i siostry, którzy chętnie do ręki biorą różaniec. Nie wstydzą się tej modlitwy. A z drugiej strony kiedy modlimy się, dziękując za Tydzień Biblijny, niech nasza refleksja będzie wspólna i dotyczy Pisma Świętego. Niech będzie także okazją do podjęcia postanowień, byśmy chętniej sięgali do Pisma Świętego, choćby na moment, by tam czerpać siłę i światło do oświetlenia naszego całego życia. Dorastajmy ciągle na nowo do stwierdzenia św. Piotra: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz Słowa życie wiecznego – powiedział abp Szal.

Druga, wykładowa część V Sympozjum Biblijnego „Zamieszkać w Słowie” odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Zaplanowano tam trzy referaty, które można odsłuchać poniżej:


Zachęcamy do wysłuchania relacji przygotowanej przez redakcję Radia FARA, która została wyemitowana w programie „W rytmie wydarzeń”.


To wyjątkowe wydarzenie biblijne wpisuje się w diecezjalną drogę synodalną przed Synodem Biskupów w październiku 2023 r. Dlatego wzięli w nim udział m.in. członkowie Dzieła Biblijnego, koordynatorzy i uczestnicy grup synodalnych oraz wszyscy miłośnicy Słowa Bożego, którzy w duchu synodalności zatroskani są o większą promocję Biblii w życiu i misji naszego diecezjalnego Kościoła.