W czwartek, 12 maja 2022 r., w kolejnym odcinku magazynu motoryzacyjnego „Za kierownicą” Jacek Figlarski, instruktor nauki jazdy w rozmowie z Łukaszem Sztolfem poruszył temat dwóch zakazów: zatrzymywania się oraz postoju. Dwa podstawowe czynniki je odróżniające to długość trwania każdego manewru oraz ich motywacja.

Zatrzymaniem określamy unieruchomienie pojazdu, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego, i trwa nie dłużej niż 1 minutę. Jednocześnie jest to również każde unieruchomienie pojazdu wynikające tych warunków lub przepisów.

Z kolei postój to unieruchomienie pojazdu, które trwa dłużej niż 1 minutę i nie wynika przy tym z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Jednak czy zakazy te obowiązują tylko wtedy kiedy jest ustawiony stosowny znak? Przecież są takie miejsca, gdzie zatrzymywać się, a co dopiero urządzać postoje, nie wolno. O tym także w audycji.

Na koniec też krótka informacja dotycząca obowiązywania znaków zakazu dla osób posiadających kartę parkingowa osoby niepełnosprawnej.


Zachęcamy także do odsłuchiwania archiwalnych audycji „Za kierownicą” – program motoryzacyjny nie tylko dla kierowców: