W ostatnim czasie na terenie Archidiecezji Przemyskiej nasiliły się telefony od oszustów, którzy podają się za policjantów i próbują wyłudzać pieniądze. Informują przy tym o rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, w której przekazana kwota ma pomóc w zatrzymaniu na gorącym uczynku fikcyjnego sprawcy przestępstwa.

Dlatego w środę, 25 maja 2022 r., temat wyłudzania pieniędzy i danych osobowych pojawił się na antenie Radia FARA w programie „W rytmie wydarzeń”. Gościem był ks. prał. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej, który wyjaśnił mechanizmy działania przestępców, podkreślił na co należy zwracać uwagę i prosił, aby zachować czujność i ostrożność otrzymując telefony z nieznanych numerów lub podejrzane wiadomości SMS.


Policja od miesięcy przestrzega przed tego typu oszustwami. Schemat działania przestępców najczęściej jest taki sam lub podobny: z nieznanego, często zastrzeżonego numeru, dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza Policji, która przedstawia opis prowadzonej akcji policyjnej, bez podawania szczegółów. Prosi o zachowanie wszystkiego w tajemnicy, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania lub tajemnicę dochodzenia. Następnie pada informacja o konieczności wpłacenia dużej kwoty pieniędzy lub przekazania jej wskazanej osobie, co ma rzekomo umożliwić Policji zatrzymanie sprawcy przestępstwa.

Fałszywy „funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Zdarzają się przypadki, w których prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Poniżej kilka zasad o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa:

  • Nigdy nie podawaj żadnych danych osobowych: PESELu, wieku, adresu, numeru konta, haseł, numerów PIN/BLIK, sytuacji materialnej, itp.
  • Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!
  • Weryfikuj dokładnie informacje, które otrzymujesz przez telefon, jeśli nie jesteś czegoś pewien – rozłącz się. Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem.
  • Nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój.
  • Pamiętaj: funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nie proszą też o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

Apelujemy do kapłanów i wiernych o czujność, ostrożność i rozwagę w przypadku odebrania podejrzanego telefonu od – rzekomo – policjanta, pracownika CBŚ/CBA/sądu, prokuratora, pracownika banku, itp. oraz przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji finansowych.

Jeśli ktoś padł ofiarą oszustwa lub był na nie narażony, niech niezwłocznie poinformuje o tym Policję.
Kapłanów prosimy o informowanie Kurii Metropolitalnej o podobnych przypadkach.

źródło: policja.pl