W sobotę, 18 czerwca 2022 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przez posługę bp. Krzysztofa Chudzio zostało posłanych do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym 159 ministrantów i lektorów. Uroczystość była zwieńczeniem rocznej Szkoły Ceremoniarza.

W homilii podczas Mszy świętej bp. Chudzio wyjaśnił sens służenia przy ołtarzu zaznaczając, że jest to swego rodzaju nobilitacja, ale też zadanie, by poprzez funkcje liturgiczne pomagać wiernym w przeżywaniu spotkania z Jezusem Eucharystycznym. – Zróbcie sobie takie wewnętrze postanowienia: Ministrant, lektor, ceremoniarz, usługujący w liturgii, kantor – jestem tym, o którym Pan Bóg mówił „tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby wiedzieli wasze dobre uczynki, a przez to chwalili Ojca, który jest w niebie” – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

W czasie Eucharystii oficjalnie do pełnienia funkcji ceremoniarza zostało pobłogosławionych 159 ministrantów i lektorów. Przy tej okazji do funkcji lektora dopuszczono 34 ministrantów, a 39 chłopaków otrzymało tytuł „Ministrant Roku”.

Druga część uroczystości odbyła się w auli Instytutu Teologicznego w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Tam ks. dr Łukasz Jastrzębski, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza i ceremoniarz Archidiecezji Przemyskiej powitał zebranych i wymienił wszystkie inicjatywy, które udało się zrealizować w kończącym się roku formacyjnym. Wśród nich były m.in.: Szkoła Ceremoniarza, dekanalna Szkoła Lektora, zawody LSO w piłkę nożną i konkurs biblijny.

Następnie bp Krzysztof Chudzio pobłogosławił i wręczył krzyże nowym ceremoniarzom. Będą ich używać podczas pełnienia swojej funkcji liturgicznych. Biskup nowym lektorom ofiarował egzemplarze Pisma Świętego, a Ministrantom Roku okolicznościowy album i dyplom.


Relację z tego wydarzenia i ciekawe rozmowy z nowymi ceremoniarzami można było usłyszeć na antenie Radia FARA w poniedziałek, 20 czerwca 2022 r., w programie „W rytmie wydarzeń„.