Tradycyjnie, w niedzielę po uroczystości Bożego Ciała, w tym roku 19 czerwca 2022 r., w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej zebrali się ci, którzy chcieli uczcić pamięć pomordowanych Kapelanów Katyńskich. Uroczystość rozpoczęła Eucharystia o godz. 11:00 pod przewodnictwem ks. prał. kan. płk SG Zbigniewa Kępy, dziekana Straży Granicznej, który wygłosił okolicznościową homilię.

W homilii kapelan wojskowy przypomniał zebranym, jak ważna jest pamięć o losach Ojczyzny i pielęgnowanie tożsamości narodowej. – Może ktoś z was zapytać dlaczego właśnie tutaj, w tym miejscu. Nie można było upamiętnić kapelanów katyńskich na Wschodzie, za nasza granicą, na tych terenach, gdzie w II Rzeczpospolitej pełnili oni posługę. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich postanowiono pamiątkową tablicę umieścić na terenie przygranicznym, w jakimś symbolicznym miejscu – wspominał ksiądz pułkownik okoliczności powstania tego miejsca pamięci. Tak pomyślano o Kalwarii Pacławskiej, gdzie przy okazji ustawienia pamiątkowej tablicy powstała także Aleja Dębów Katyńskich.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli do tzw. Alei Dębów Katyńskich i tam odbyła się patriotyczno-wojskowa część obchodów.


Relację z tego ważnego patriotycznego wydarzenia można było usłyszeć na antenie Radia FARA we wtorek, 21 czerwca 2022 r., w programie „W rytmie wydarzeń„.