W niedzielę, 26 czerwca 2022 r., w Jodłówce odbyło się 6. Diecezjalne Spotkanie Rodzin, podczas którego zakończyły się 33-dniowe rekolekcje oddania się Jezusowi przez ręce Maryi dla małżonków.

Centrum spotkania była uroczysta Msza Święta przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Podczas homilii abp Szal przypomniał, że rodzina jest szczególnym darem, który otrzymujemy od Pana Boga: – Syn Boży przyszedł na ziemię w rodzinie […] To nie przypadek, że zamieszkał w ludzkiej rodzinie, pośrednio więc w każdej naszej rodzinie.

Metropolita Przemyski zaprosił, aby w tym dniu zastanowić się nad tym, czego dzisiaj możemy uczyć się od Świętej Rodziny: – Jeżeli Zbawiciel włączył się w ludzką rodzinę, jeżeli w niej się narodził i żył przez 30 lat i że jeżeli dzieło zbawienia rozpoczął właśnie od rodziny, to trzeba zdać sobie sprawę, że rodzina rozumiana jako związek mężczyzny i kobiety, jest według zamysłu Bożego najważniejszą i podstawową instytucją życia społecznego.

Przywołując przykłady rodzin ogłoszonych lub w drodze do ogłoszenia świętymi i błogosławionymi, abp Adam Szal przypomniał rodzicom, aby prowadzili siebie nawzajem i swoje dzieci do Boga, do Kościoła: – Prowadźmy do znaku krzyża, klękając razem z dziećmi do wspólnego pacierza. Dzisiaj potrzebujemy odpowiedzialnych matek i ojców, którzy poczują się odpowiedzialni za wychowanie religijne, patriotyczne, za wychowanie do życia w rodzinie i małżeństwie.

Po homilii małżonkowie mieli okazje do odnowienia przyrzeczeń składanych podczas zawarcia sakramentu małżeństwa. Z kolei na zakończenie Eucharystii rodziny zawierzyły się opiece Świętej Rodziny z Nazaretu. To zawierzenie było efektem zakończonych 33-dniowych rekolekcji dla małżeństw, które przygotowywały do oddania swojego życia przez ręce Maryi.

Podczas 6. Diecezjalnego Spotkania Rodzin w Jodłówce ks. Piotr Czarniecki, redaktor Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej, miał okazje porozmawiać z rodzinami, które wzięły udział we wspomnianych rekolekcjach. Rozmów tych mogliśmy wysłuchać podczas audycji „W rytmie wydarzeń” w poniedziałek, 27 czerwca 2022 r.