Tradycyjnie 4 lipca 2022 r., o poranku rozpoczęła się Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która potrwa do 15 lipca. Pielgrzymi wyruszyli z Przemyśla (grupa św. Kazimierza i św. Jacka), z Radymna (grupa św. Józefa) i z Leska (grupa św. Andrzeja). W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Z Maryją niesiemy pokój”. 

 


Z PRZEMYŚLA WYRUSZYŁY GRUPY ŚW. KAZIMIERZA I ŚW. JACKA

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Adam Szal. We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski przypomniał zebranym piękną tradycję inicjowania ważnych chwil, wydarzeń i dzieł znakiem krzyża. – Znakiem krzyża świętego rozpoczynamy dzisiaj modlitwę przy ołtarzu celebrując Eucharystię, która rozpoczyna czterdziestą drugą pieszą pielgrzymkę, która zmierza z Przemyśla na Jasną Górę – mówił hierarcha zachęcając do modlitwy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy dziś i w kolejnych dniach wyruszą na pątniczy szlak.

Natomiast w homilii abp Adam Szal przywołał historię najstarszego sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, które znajduje się w miejscowości Maghdusze położonej około 5 km na południowy wschód od Sydonu, któremu przyświeca zawołanie „Nasza Pani czeka na nas”. – Hasło to może być przypisane do każdego sanktuarium, bo każde jest z nich jest realizacją tego hasła – powiedział kaznodzieja. – Maryja w swojej tajemnicy jest Matką Pięknej Miłości, o wielkim sercu, czekającą. Czekającą z niecierpliwością na spełnienie się Bożych planów, a czekającą także i na nas – dodał.

Arcybiskup przemyski zachęcał zatem, aby naśladować Maryję w wierze, która pomaga zawsze trwać przy Chrystusie. Bowiem życie Maryi było pielgrzymką wiary. – Rozpoczynamy pielgrzymkę, w której będziemy patrzeć na Maryję, jako Tę, która jest blisko Pana, która zdała egzamin z wiary także stojąc pod krzyżem, która łączyła swoje trudy z cierpieniami Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

Hierarcha w kontekście tegorocznego hasła pielgrzymkowego „Z Maryją niesiemy pokójprzywołał też pełną miłości scenę biblijną, gdy Maryja wyruszyła do domu św. Elżbiety, aby podzielić się prawdziwą Miłością, która miała pod sercem. – Maryja niesie tam miłość służebną, ale także niesie działanie Ducha Świętego, który jest Dawcą Pokoju – przypominał.

Metropolita przemyski zaznaczył również, że pokój to rzeczywistość, która jest zdobywana przez przyjaźń z Bogiem i z drugim człowiekiem. – Mamy ten pokój nieść w czasie tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Niech ta nasza modlitwa, te trudy pielgrzymie oby zaowocowały pokojem w nas, ale także wśród tych ludzi do których przyjdziemy – zachęcał. Dlatego każdy trud i gest pielgrzymkowy: uśmiech, wyciągnięta dłoń, wsparcie bliźniego jest niesieniem pokoju i nadziei tak bardzo potrzebnych we współczesnym świecie.

Na zakończenie homilii abp Szal zauważył, że bogactwem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę są duchowi pielgrzymi, których co roku organizuje Radio FARA. – Pozdrawiamy wszystkich tych, którzy co roku nas wspierają, którzy wędrują z nami słuchając konferencji i relacji o naszym pielgrzymowaniu. Bo wszyscy razem jesteśmy pielgrzymami – podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii pątników zgromadzonych w Bazylice Archikatedralnej na czas pielgrzymowania pobłogosławił abp Józef Michalik. Przemyskie grupy: św. Kazimierza i św. Jacka po wspólnej modlitwie, umocnieniu Ciała i Krwią Pańską oraz pasterskim błogosławieństwem wyruszyły na pielgrzymkowy szlak.


Z LESKA WYRUSZYŁA GRUPA ŚW. ANDRZEJA BOBOLI 

Grupa św. Andrzeja Boboli zgromadzała się w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Lesku. Mszy świętej inaugurującej tegoroczne pielgrzymowanie grupy bieszczadzkiej, przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio, który na wstępie powitał wszystkich pielgrzymów wyruszających na pątniczy szlak i wyraził swoją radość z faktu, że wędrowanie na Jasną Górę powróciło do tradycyjnej formy.

W homilii ks. Biskup nawiązał do Księgi Ozeasza mówiąc, że każdy wyruszający w drogę pielgrzym, podobny jest do ewangelicznej oblubienicy, którą Bóg zaprasza na pustynie, by odnowić w niej pierwotną miłość: Czyż nie do nas, pielgrzymów wyruszających w drogę, Pan mówi: Zwabię oblubienicę, wyprowadzę ją na pustynię i przemówię do jej serca? (..) Bóg nigdy z nas nie rezygnuje, jest Bogiem wiernym i miłosiernym. Chce zaprosić na pustynię, gdzie nic nie przeszkodzi, aby mówić do serca człowieka.

Bp Krzysztof podkreślił również apostolski wymiar pielgrzymki, która staje się ważnym dla świata świadectwem wiary: Dzisiaj świat potrzebuje świadectwa wiary i wy będziecie to świadectwo dawać. Konieczne jest zatem, by wychodząc w tę drogę, nastawić się na to pełne niepojętej miłości słowo Pana i otworzyć się, aby On mógł przemawiać. Człowiek, który doświadczy takiej łaski, który Słowo w sobie usłyszał, jest szczęśliwy i chce śpiewać hymn uwielbienia. Właśnie dlatego pielgrzymi wyruszają ze śpiewem na ustach, a w ten sposób stają się głosicielami Dobrej Nowiny, Ewangelii.

Na zakończenie Mszy św. przewodnik grupy św. Andrzeja, ks. Stanisław Mazur, wręczył ks. Biskupowi „pakiet pielgrzyma” i zaprosił do wspólnego wędrowania. Następnie pielgrzymi zostali posłani w drogę i pobłogosławieni na dawanie radosnego świadectwa wiary.

Po Eucharystii pielgrzymi zgromadzili się na palcu przed świątynią, gdzie miały miejsce ostatnie przygotowania. Na miejscu była obecna s. Wiktoria Komańska, która zaprosiła kilku pątników do radiowego mikrofonu.

Jak co roku grupa św. Andrzeja zabrała w drogę ogromny różaniec, który w sposób symboliczny staje się znakiem jedności każdego pielgrzyma z Matką Bożą.

Podczas drogi grupa św. Andrzeja zatrzymała się przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku – Dąbrówce. Tam zapytaliśmy pielgrzymów o to, jak mija pierwszy dzień wędrowania. 

Zapraszamy do posłuchania rozmów.


Z RADYMNA WYRUSZYŁA GRUPA ŚW. JÓZEFA SEBASTIANA PELCZARA 

Podobnie w kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie swoje pielgrzymowanie zainaugurowała grupa św. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystej Mszy świętej o godz. 7:00 przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

– Pan Bóg nas poślubia przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. Człowiek sprawiedliwy to ten który żyje według Bożego prawa i przyjmuje je całkowicie. Nie będzie dla niego trudnością miłowanie i okazywanie miłosierdzia (…) wtedy rzeczywiście jest zjednoczony z Panem Bogiem, dlatego trzeba się modlić (…) Skoro się z Nim jednoczę to nie mogę być inny (…) Pielgrzymka jest taką okazją – powiedział w homilii bp Stanisław Jamrozek.

Na zakończenie Mszy świętej pielgrzymi otrzymali uroczyste błogosławieństwo pasterskie.

Jak się okazało duża część osób, które podjęły trud pielgrzymowania zdecydowało się na to po raz pierwszy. Wielu dostrzega w tym działanie samego Ducha Świętego, który działał poprzez konkretne osoby lub sytuacje, wzbudzając postanowienie podjęcia trudu pielgrzymki.


Tradycyjnie podczas trwania całej Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w pątniczym trudzie towarzyszy Radio FARA. To właśnie z inicjatywy Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej na szlak wyruszają także Duchowi Pielgrzymi. Aby zostać Duchowym Pielgrzymem trzeba zapisać na oficjalnej stronie pielrzymka.przemyska.pl. Poniżej relacja z wyjścia przemyskich grup oraz z pątniczego szlaku.


Podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, konferencje głosi ks. Łukasz Dziedzic – przewodnik grupy Św. Marii z Leżajska. W pierwszym dniu pielgrzymowania ks. Łukasz pochylił się nad tematem: „Pielgrzymka – rekolekcje w drodze. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje.”


Każdego wieczoru podczas pielgrzymowania na Jasną Górę zapraszamy na wideo podsumowujące cały dzień:


Więcej zdjęć z pielgrzymkowego szlaku można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę