W środę, 6 lipca 2022 r., na pątniczy szlak ku Jasnej Górze wyruszyła grupa św. Urszuli z Łańcuta, grupa św. Rafała z Przeworska i grupa św. Jana z Krosna. Tym samym na trasie 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy wędrują już wszystkie grupy z archidiecezji przemyskiej.

 


Z ŁAŃCUTA WYRUSZYŁA GRUPA ŚW. URSZULI

Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymowania w kościele pw. św. Stanisława Biskupa (Fara) w Łańcucie przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

W homilii hierarcha zachęcał, aby ciągle dostrzegać obecność Pana Boga w swoim życiu. – Bóg chce, żebyśmy poczuli się posłaniami wszędzie tam, gdzie on nas skieruje – mówił do pielgrzymów. – My też jesteśmy tymi, których Pan posyła do świata, aby pomagać ludziom najpierw odkryć ich choroby, słabości, a później ich przyprowadzić do lekarza, jakim jest Jezus Chrystus – dodał.

– W czasie tego wędrowania będzie okazja ku temu, żeby prosić Pana o Jego łaskę, o Jego błogosławieństwo, żeby też ci, którzy się pogubili mogli odnaleźć drogę do Jezusa, na nowo się z Nim spotkać. Jeżeli będziemy szli z zaufaniem i z wiarą też przedstawiali te osoby Chrystusowi to jestem przekonany, że później doświadczymy Jego mocy, Jego łaski i będziemy wysłuchani – powiedział bp Jamrozek.

Kaznodzieja przekonywał, że ważne współcześnie jest dawanie świadectwa o swojej wierze, a w tym przypadku szczególnie przez pielgrzymowanie. – Szukajcie oblicza Pana wędrując do Maryi, do Jej sanktuarium nosząc w sercu tych, których kochacie, których znacie, a którzy szczególnie potrzebują tej Bożej łaskawości, Bożej bliskości – powiedział hierarcha.

– Chcę Wam życzyć, żeby Pan Wam towarzyszył w drodze, żebyście coraz głębiej Go mogli poznać, pokochać i przy Nim trwać – dodał zwracając się do pielgrzymów.

Grupa św. Urszuli, która rozpoczęła swoje pielgrzymowanie w Łańcucie przejdzie dziś 24 km przez: Krzemienicę, Strażów, Trzebownisko, Rudną Wielką do Mrowli, gdzie zaplanowano nocleg.

> > > GALERIA < < < 


GRUPA ŚWIĘTEGO RAFAŁA Z PRZEWORSKA JUŻ NA TRASIE

O godzinie 6:00 w Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abpa Adama Szala. W świątyni licznie zebrała się grupa pielgrzymkowa św. Rafała oraz ich rodziny i znajomi.

W homilii arcybiskup podkreślił jak ważne jest słowo Matka – „Matka to najpiękniejsze słowo świata to słowo, które wywołuje miłe emocje w naszych sercach nawet kiedy jesteśmy dorośli lub bardzo dorośli (…) Wiele przykładów matek, które były niezwykłe spotykamy w Piśmie Świętym (…) Ale w tym wszystkim staje przed nami niezwykła Matka, którą nazywamy Świętą Bożą Rodzicielką (…) Kiedy Maria zawędrowała do św. Elżbiety najprawdopodobniej pozdrowiła ją przesłaniem pokoju (…) Okażmy się więc dziećmi Maryi niech w naszych prośbach będzie nasza deklaracja, że uznajemy ją za naszą Matkę, Matkę Kościoła Świętego (…).

> > > GALERIA < < < 


NA PĄTNICZY SZLAK WYRUSZYŁA Z KROSNA GRUPA ŚW. JANA

Z sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie rozpoczęła swe pielgrzymowanie grupa św. Jana z Dukli, której przewodzi ks. Paweł Dziob. Na Eucharystii zgromadzili nie tylko pątnicy wyruszający w drogę, ale także sporo pielgrzymów duchowych oraz seniorów, którzy przez wiele lat z tą właśnie grupą wędrowali na Jasną Górę.

Na poranną Eucharystię przybył ks. bp Krzysztof Chudzio, który w skierowanym do pielgrzymów słowie, zachęcił ich nie tylko do odważnego kroczenia pielgrzymim szlakiem, ale także do wkroczenia na duchową drogę prowadzącą do Boga. – Kiedy idziemy po nieznanych drogach, potrzebujemy przewodników. W życiu ludzie wymyśli mapy, ale jeśli chodzi o drogę życia, człowiek potrzebuje znaczne więcej, potrzebuje pouczeń samego Boga. Gdy Syn Boży stał się człowiekiem, powiedział o sobie: Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Od tej pory każdy, kto usłyszał te słowa, może związać swoje życie z najdoskonalszym Przewodnikiem i bez obaw wchodzić na Jego drogę.

Grupa św. Jana rozpoczęła swe pielgrzymowane w strugach deszczu, ale jak stwierdzili sami pątnicy – to Duch Święty wylewa swoje dary i zanurza ich w deszczu swojej łaski.

Zapraszamy także do wysłuchania rozmów z pielgrzymami z grupy św. Jana.

> > > GALERIA < < < 


„Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi”. Tak brzmi trzeci punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości zainicjowanej przez kardynała Wyszyńskiego bezpośrednio po zakończeniu obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.

W trzecim dniu 42. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wsłuchujemy się w konferencję wygłoszoną przez ks. Łukasza Dziedzica, który mówi dzisiaj o życzliwej mowie w stosunku do drugiego człowieka.


Jaki był trzeci dzień pielgrzymowania na Jasną Górę? Warto obejrzeć i posłuchać podsumowania w ramach wieczornego programu „Z pielgrzymkowego szlaku„.

Również każdego dnia pielgrzymkowa redakcja Radia FARA przygotowuje specjalne, krótkie filmowe podsumowanie dnia.


Trzeci dzień 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy to także pierwszy dzień pątniczej  nowenny, bowiem za 9 dni pielgrzymi dotrą przed ikonę Czarnej Madonny. Do tej modlitwy są szczególnie zaproszeni duchowi pielgrzymi, którzy codziennie o godz. 20:00 fizycznie i duchowo mogą wziąć udział w nabożeństwie różańcowym połączonym z nowenną w Jarosławskim Opactwie.


Więcej zdjęć z trasy i postojów poszczególnych grup można znaleźć
w „Aktualnościach” na stronie pielgrzymka.przemyska.pl