Uczestnicy czterech grup rekolekcyjnych Ruchu Światło-Życie zgromadzili się na wspólnej modlitwie w Przemyślu w ramach Dnia Wspólnoty.

W poniedziałek, 11 lipca 2022 r., w zawiązaniem wspólnoty w Domu Katolickim „ROMA” rozpoczął się Dzień Wspólnoty dla wspólnot oazowych.

W wydarzeniu udział wzięły grupy z czterech turnusów rekolekcyjnych: Oaza Nowego Życia 2 st. z Przemyśla, Oaza Nowej Drogi 1 st. z Helusza, Oaza Rodzin 1 st. z Helusza i Oaza Nowej Drogi 3 st. z Nowej Sarzyny.

Podczas spotkania w przemyskiej „Romie” uczestnicy wakacji dzielili się swoim świadectwem oraz mówili o tym jak przebiega czas ich wakacyjnej formacji. Jak powiedział dla Radia FARA Bartosz Głowacki, jeden z animatorów Ruchu Światło-Życie, wydarzenie jest bardzo mocno powiązane z dynamika rekolekcji. – Każdy z piętnastu dni jest odpowiednio przeznaczony co do tajemnicy różańca. Pierwsze pięć dni to tajemnice radosne, kolejnych pięć to tajemnice bolesne, a teraz jesteśmy w tajemnicach chwalebnych trzeci dzień, czyli zesłanie Ducha Świętego. Jesteśmy tutaj po to, aby objawiła się pełnia Kościoła, by stanąć pod przewodnictwem biskupa wraz z kapłanami i ludem Bożym – mówił an. Bartosz.

Centralnym punktem spotkania była Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Modlitwie przewodniczył abp senior Józef Michalik, który podczas wygłoszonej homilii przypominał, że powinniśmy nie tylko czekać, ale też zapraszać Ducha Świętego do naszego życia. – Jeśli potrafimy się na Ducha Świętego otworzyć, zaprosimy Go i zechcemy z Nim współpracować, to mamy nieskończone możliwości współpracy i pomocy kogoś kto jest wszechmocny, kto nas zna, kto zna świat – mówił abp Michalik.

Senior Archidiecezji Przemyskiej zwrócił uwagę, że w relacji człowieka z Bogiem, ale też człowieka z człowiekiem bardzo często brakuje prawdziwej miłości. Miłości nastawionej na służbę, a nie korzyść. – Dlaczego nie udają się dzisiaj niektóre przyjaźnie między narodami, ludźmi, albo nawet w małżeństwach? Chcielibyśmy podzielić zadania, żeby każdy wypełniał je od kreski do kreski. To nie jest prawdziwa miłość. Miłość bierze wszystko – mówił abp Józef.

Kaznodzieja przypomniał tę miłość, która okazał nam Chrystus przez swoją śmierć na krzyżu. – Chcemy być wiernymi naśladowcami Pana Jezusa, chcemy być skromnymi, ale szczerze kochającymi Boga ludźmi. To jest ten wielki sens naszego dzisiejszego spotkania.

Jak mówił abp Michalik, prawdziwa miłość nie jest egoizmem, ale ciągłą pracą, trudem, ale też nadzieją, że mamy oparcie w Bogu i drugim człowieku.

Po zakończonej modlitwie w przemyskiej archikatedrze uczestnicy Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie wyruszyli ulicami miasta na Marsz Ewangelizacyjny, aby dać mieszkańcom świadectwo swojej wiary, by następnie powrócić do Bazyliki Archikatedralnej i tam przeżywać Godzinę misji i odpowiedzialności, czyli czas świadectw rekolekcyjnych.

O rekolekcjach Ruchu Światło-Życie i Dniu Wspólnoty oaz rekolekcyjnych mieliśmy okazję rozmawiać z Bartoszem Głowackim, animatorem Ruchu Światło-Życie, podczas programu „W rytmie wydarzeń”, 11 lipca 2022 r.