Za nami 10. dni Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wielkimi krokami rekolekcje w drodze dobiegają końca.

W środę, 13 lipca 2022 r., pątnicy Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę zgromadzili się o poranku w kościele w Rokitnie, aby tam rozpocząć dzień od najważniejszego spotkania – z Jezusem w Eucharystii. Liturgii przewodniczył abp Adam Szal, a homilię wygłosił o. Jan Ewangelista Krawczyk, karmelita bosy. Tradycyjnie w tym miejscu pielgrzymi słuchają o szkaplerzu karmelitańskim i mają możliwość przyjęcia go.

W homilii o. Jan Ewangelista podkreślał, że szkaplerz święty jest zbroją dla tych, którzy podejmują walkę o zbawienie swoje i innych. Ci, przyjmując ten dar Maryi, nie tylko oddają się pod Jej obronę, ale starają się do Niej upodobnić i z Nią zjednoczyć. Zwrócił uwagę na to, ze chrześcijanin musi być gotowy przechodzić przez trudy oraz że dla odniesienia zwycięstwa w tej duchowej walce potrzebna jest znajomość wroga i znajomość siebie. „Do zwycięstwa musisz być przygotowany, do walki musisz się przygotować – przez pokutę, przez pokorę, przez modlitwę, przez wewnętrzne postanowienie trudu i walki. I stąd też szkaplerz, gdy przyjmujemy, postanawiamy zerwać z grzechem, wejść na drogę nawrócenia i wejść na drogę zjednoczenia z Bogiem”.

Pod koniec Mszy Świętej odbyło się poświęcenie szkaplerzy i chętni mogli go przyjąć. Warto też przypomnieć, że pątnikom już od lat towarzyszy szczególna relikwia – szkaplerz karmelitański, który nosił na sobie św. Jan Paweł II. Niesiony jest on w pięknym relikwiarzu przez całą drogę w poszczególnych grupach, przypominając szczególną więź z Maryją, jaką miał polski Papież.

10. dzień prowadzi pielgrzymów przez temat przebaczenia i pojednania. Dlatego też tradycyjnie pielgrzymi spotkali się popołudniu w kościele w Sokolnikach, gdzie wspólnie uczestniczyli w Nabożeństwie Pojednania. To niezwykły czas modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i szukania drogi przebaczenia i pojednania w swoim życiu.

Tradycyjnie konferencję pielgrzymkową wygłosił ks. Łukasz Dziedzic, przewodnik grupy bł. Marii z Leżajska. Podczas kolejnej konferencji poruszył temat czynnego współczucia w cierpieniu.

Jaki był piąty dzień pielgrzymowania na Jasną Górę? Warto obejrzeć i posłuchać podsumowania w ramach wieczornego programu „Z pielgrzymkowego szlaku”.

Również każdego dnia pielgrzymkowa redakcja Radia FARA przygotowuje specjalne, krótkie filmowe podsumowanie dnia.

W Jarosławskim Opactwie odbyła się modlitwa różańcowa i nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej – dzień8.

Więcej zdjęć z trasy i postojów
poszczególnych grup można znaleźć
„Aktualnościach” na stronie pielgrzymka.przemyska.pl