42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. W piątek, 15 lipca 2022 r., po 12 dniach rekolekcji w drodze pątnicy dotarli przez cudowny obraz Matki Bożej w Częstochowie.

Jak każdego roku wejście pielgrzymów z Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę było niezwykłą uroczystością. Grupy pątników zostały powitane przed szczytem jasnogórskim, gdzie czekali na nich organizatorzy pielgrzymki, rodzina, przyjaciele i pielgrzymi duchowi, którzy do Częstochowy przyjechali na finał tego wielkiego wydarzenia wiary.

Podczas wkraczania na Jasną Górę kolejnych pielgrzymów, każda z grup została scharakteryzowana. Ponadto przybliżonych zostało 10 kroków „Społecznej Krucjaty Miłości” bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Centrum ostatniego dnia 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę była Msza Święta sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej. Modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal

– Kiedy wychodziliśmy 4 lipca z katedry przemyskiej patrzyliśmy na Maryję jako tę, która czeka na nas. Czeka na nas też tu, na Jasnej Górze. Czeka byśmy tak jak Ona, szli i pozdrawiali wszystkich pozdrowieniem pokoju – mówił abp Szal.

Na Jasnej Górze do pątników dołączył senior Archidiecezji Przemyskiej abp Józef Michalik, którzy podczas Mszy Świętej wygłosił okolicznościową homilię.

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że to przez Maryję Bóg pokazał nam jak bardzo zależy mu na każdym z nas: – Maryja odegrała tę role w największym posłuszeństwie, w zjednoczeniu z wolą Bożą. Nie ma świętego w Kościele katolickim, który nie byłby czcicielem Maryi. To z ich przykładu poprzednie pokolenia wyssały tę pobożność maryjną, tę wrażliwość na kontakt z Matką Najświętszą – mówił abp Michalik.

Kaznodzieja zwrócił uwagę wiernych, że prawdziwą drogą do bycia chrześcijaninem jest pójście drogą nawrócenia: – Pan Jezus nie przyszedł umrzeć za aniołów, tylko za grzeszników. I to jest łaska, to jest światło wiary, które nam pokazuje nasze słabości i grzechy i zachęca nas do nawrócenia.

Abp Michalik w swojej homilii zwrócił też uwagę na potrzebę modlitwy i pokój i pokazania potrzebującym, że Bóg i Maryja są przy nich: – Nie na darmo uwierzyliśmy, nie na darmo czcimy Matkę Najświętszą. Mamy coś do ofiarowania naszym najbliższym – zakończył homilię abp Józef.

Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej stała się okazją do wielkiego dziękczynienia za czas 12-dniowych rekolekcji w drodze, za pomoc w wędrówce, ale też za wysłuchane w tym czasie proźby i udzielone łaski.

To też kolejna okazja do modlitwy w intencji pokoju na świecie, na Ukrainie w naszej Ojczyźnie.

Piątkowa Eucharystia zakończyła 42. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Do Częstochowy doszło 10 grup z całej Archidiecezji Przemyskiej, a ponadto dołączyli do nich pielgrzymi duchowi, którzy zgromadzili się przed obrazem Matki Bożej na nocnym czuwaniu, a następnie powitali pątników przed jasnogórskim szczytem.

Przez 12 dni na trasie Przemyskiej Pielgrzymki obecna była ekipa radiowo-telewizyjna Radia FARA, która każdego dnia relacjonowała przebieg pielgrzymki, transmitowała modlitwę i wybrane odcinki trasy.

Wszelkie materiały audio, wideo oraz galerie zdjęć dostępne są
na administrowanej przez Radio FARA
stronie internetowej pielgrzymka.przemyska.pl.