Jak każdego dwudziestego drugiego dnia miesiąca, tak również 22 lipca 2022 r., do Czarnej k. Ustrzyk Dolnych przybyli licznie zgromadzeni pielgrzymi, aby modlić się przez wstawiennictwo św. Rity, szczególnej Patronki od spraw trudnych i beznadziejnych.

Eucharystii przewodniczył bp Marian Buczek, emerytowany biskup diecezji charkowsko-zaporowskiej na Ukrainie, który wygłosił także okolicznościową homilię.

W homilii bp Buczek przypomniał zebranym życiorys św. Rity i odniósł go do współczesności, szczególnie do sytuacji na Ukrainie. – Do czego doszła Europa? Teraz jest tragedia w Europie. Nie chcą się do tego przyznać, a kto tam pracuje czy często odwiedza to widzi – mówił hierarcha. – Dlatego nie można dać się zbałamucić. Jeszcze jest jakaś szansa. Przede wszystkim przez modlitwę, przez perswazję z młodym pokoleniem – dodał.

W tym kontekście tak ważna jest ewangelizacja przez współczesne środki społecznego przekazu. – Mass media robią, co chcą. Dlatego jeżeli słyszą ludzie w mediach katolickich, choćby tutaj Radio FARA transmituje te wszystkie uroczystości z całej archidiecezji przemyskiej, wiele ludzi widzi, słyszy, porównuje to życie. Nawraca się. To oni zębami zgrzytają, bo odpadają im ci, którzy poszli na lep ich głupoty, czasami pieniędzy, czasami władzy – mówił bp Buczek. – Żeby tak nie było to jest Pismo Święte, są nasi święci, którzy pokazują, że można żyć z Panem Bogiem i dojdziemy wtedy spokojnie do zbawienia – dodał hierarcha.

Na zakończenie modlitwy tradycyjnie poświęcono róże, które wierni przynoszą ze sobą na modlitwę przez wstawiennictwo św. Rity.


Intencje do comiesięcznej modlitwy za wstawiennictwem św. Rity można składać poprzez specjalny formularz na stronie internetowej parafii lub wysyłać na adres e-mail: parafiaczarna2015@interia.pl.