W niedzielę, 24 lipca 2022 r., wieczorną Eucharystią pod przewodnictwem abp. Adama Szala rozpoczęło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku młodym towarzyszy hasło „Istnienie”.

W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje w życiu nauczycieli. Pierwszymi nauczycielami są rodzice i dziadkowie. – To ci, którzy pokazują nam jak żyć, co robić by to życie było dobre – wyjaśniał.

Później pojawiają się nauczyciele i wychowawcy w szkole, w czasie studiów i potem w życiu.  – Ważne abyśmy znaleźli sobie dobrych nauczycieli, by uczyli nas „dobra, prawdy i piękna” – dodał. Ale uwaga o nauczycielach odnosi się także do tych, którzy prowadzą człowieka po ścieżkach wiary.

Jednak najwspanialszym nauczycielem człowieka jest Jezus Chrystus. – On jakby odpowiadając na prośbę jednego ze swoich słuchaczy uczy nas najpiękniejszej modlitwy, bo nauczonej przez Zbawiciela, w której Boga każe nam nazywać Ojcem – podkreślił kaznodzieja.

W tym kontekście to radosna prawda, że Bóg jest Ojcem Miłosiernym, że zawsze człowieka przyjmuje, wybacza i udziela potrzebnych łask. – Mamy więc godność Dziecka Bożego, która pozwala nam zachować cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję, miłość. Ona nam każe być ludźmi nadziei i pozwala nam być blisko Boga – dodał abp Szal.

Z kolei zwracając się do uczestników 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, metropolita przemyski powiedział, że ich wysiłki i pobyt na „Jasnej Górze Podkarpacia” jest próbą znalezienia Boga, wniknięcia w Jego Istotę. – Wsłuchujmy się w Słowo Boże, które padać będzie do nas zapewne wiele razy poprzez różne spotkania, śpiew, muzykę, konferencję, ale także poprzez chwilę ciszy – zachęcał hierarcha.

Wierzymy, że Pan Bóg jest wśród nas, bo jesteśmy zebrani w Jego Imię – tymi słowami abp Adam Szal zakończył homilię.

Tradycyjnie po Eucharystii, która była pierwszym oficjalnym punktem programu inaugurującym 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej metropolita przemyski przeniósł Najświętszy Sakrament do przygotowanej kaplicy adoracji nieopodal Bazyliki, gdzie młodzi dniem i nocą będą indywidualnie czuwać przy Panu.

Drugim punktem pierwszego dnia 35. FSM był koncert zespołu „Muode Koty”, którego liderem jest nawrócony raper i prowadzący w TVP program „Studio Raban” Michał „Pax” Bukowski”.


W programie tegorocznego FSMu wiele ciekawych punktów programu: koncerty, spotkania z gośćmi, warsztaty, nabożeństwa i Eucharystie, spotkania w grupach i wiele innych atrakcji. Plan 35. FSMu dostępny jest TUTAJ. Wydarzenie potrwa do najbliższej soboty, 30 lipca 2022 r.