Niedziela, 24 lipca 2022 r., była ostatnim dniem tegorocznej akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów”. Centralnym punktem tego dnia była Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku pod przewodnictwem abp. seniora Józefa Michalika.

Na początku homilii abp Michalik zauważył, że wspólnota ewangelizatorów powiększa się o tych wszystkich, którzy zgromadzili się w sanktuarium w Polańczyku i korzystają z przygotowanych inicjatyw w ramach akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów”.

Stajemy się dzisiaj ewangelizatorami przez modlitwę. Przez to, że z pokorą uznajemy, że człowiek może pukać i puka do serca drugiego człowieka. Różnymi sposobami próbuje obudzić, zainteresować – powiedział hierarcha, ale łaska otwarcia serca zależy od Ducha Świętego.

Kaznodzieja zwracając się do ewangelizatorów przypomniał, że Pan Bóg zawsze chce być przyjacielem człowieka. – I trzeba, żeby człowiek był przyjacielem Boga, żeby miał do Niego zaufanie, żeby miał ufność wbrew wszystkiemu i wszystkim – zachęcał.

Jeśli ktokolwiek i z jakkolwiek intencją się tutaj znalazł to został dotknięty przez Ducha Świętego. To jest Boży plan – podkreślił arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej, bo każdy moment ludzkiego życia to jest spotkanie Bożych planów z planami człowieka. Ale czy wydarza się to często zależy od uformowania lub jego braku sumienia człowieka.

Nawiązując do odczytanego fragmentu ewangelii abp Michalik wyjaśnił zebranym sens i znaczenie modlitwy Pańskiej. – Warunek przyjaźni z Bogiem to jest szczera modlitwa – zachęcał. – Przez modlitwę poznajemy Pana Boga, ale i Panu Bogu pozwolimy poznawać siebie. I to stawiając w prawdzie. A właściwie to my siebie samych lepiej poznajemy i wiemy dokąd poprowadzi droga odrodzenia, do rozwiązania problemów – dodał.

Na zakończenie były metropolita przemyski zauważył, że współcześnie to nie tylko człowiek potrzebuje Pana Boga, ale także to Pan Bóg potrzebuje człowieka. – Pan Bóg potrzebuje tej ewangelizacji, tej grupy. Konkretnego człowieka w konkretnych sytuacjach. To nie jest mrzonka! To jest realność! – mówił kaznodzieja i życzył żeby wszyscy odważnie świadczyli o Bogu, o Ewangelii i wpajali te wartości kolejnym pokoleniom.

Eucharystia była także dziękczynieniem członków grupy Bieszczady dla Jezusa, za odbyte rekolekcje, za akcje ewangelizacyjne w Polańczyku i na Zaporze Solińskiej. Z kolei po Mszy świętej ok. godz. 14:00 odbył się przemarsz ewangelizacyjny na Cypel przy ul. Zdrojowej w Polańczyku, a tam modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia i rozmowy ewangelizacyjne.

Zakończeniem tegorocznej akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów” był spektakl „Kroniki Podwórkowe” w wykonaniu Teatru Przedmieście z Rzeszowa, a po nim koncert zespołów JahMilly Life oraz „Bankruci”.

Szczegóły dotyczące przebiegu tegorocznej akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów” dostępne na stronie internetowej bieszczadydlajezusa.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku