W niedzielę 24 lipca rozpoczęło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych! Na Kalwarię Pacławską zjechało ponad 500 młodych ludzi z całej Polski, by przez najbliższy tydzień wspólnie odkrywać cel i sens istnienia każdego z nas.

Po dwóch latach przerwy wróciło najstarsze katolickie spotkanie dla młodzieży. Hasłem tegorocznego FSM-u jest „ISTNIENIE”. – Po wielu miesiącach separacji, rozłąki, chcemy znów doświadczyć, że Pan Bóg powołał każdego z nas do istnienia we wspólnocie, w Kościele, w relacji drugim człowiekiem. Wierzę, że najbliższy tydzień pozwoli młodym ludziom zrozumieć cel ich istnienia, cel ich życia. Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Marcin Drąg OFMConv, dyrektor Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Przez całą niedzielę kalwaryjskie wzgórze zapełniało się młodymi ludźmi, którzy zjechali się z całej Polski. 35. edycja FSM-u rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Adama Szala, który podkreślał wspólnotowy wymiar spotkania, dzięki któremu możemy doświadczyć obecności Boga.

Gościem drugiego dnia Franciszkańskiego Spotkania Młodych był Maciek Kozłowski, który dał wspaniałe świadectwo wiary.

Następnie odbył się koncert zespołu MUODE KOTY, który porwał uczestników do wspólnej zabawy. – Uczestniczę w Franciszkańskim Spotkaniu Młodych po raz siódmy, w tym po raz piąty jako członek scholi. Przyjeżdżam na Kalwarię, bo FSM jest dla mnie przestrzenią do przeżywania wiary i wyrażania jej w taki sposób, w jaki ją rozumiem i czuję. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to dla mnie Kościół – młody, żywy, pragnący odkrywać miłość Boga. To doświadczenie wspólnoty Kościoła, który podnosi mnie, gdy mam chwilę zawahania, i w którym – mimo młodego wieku – mogę służyć. To wspólnota, która istnieje i będzie istnieć, bo On Jest – opowiada Dawid Juraszek, FSM-owicz i członek scholi FSM.

W programie Franciszkańskiego Spotkania Młodych nie zabraknie czasu na zabawę i wypoczynek (zawody sportowe, koncerty, wieczór filmowy), integrację (spotkania w grupach dzielenia), oraz modlitwę (nabożeństwa, Eucharystie). Nowym punktem programu są warsztaty, które dają uczestnikom praktyczną możliwość w rozwoju w rożnych obszarach (m.in. warsztaty rękodzielnicze, medialne, z psychologii, duchowości, czy rozwoju osobistego).

Przed uczestnikami jeszcze wiele wyjątkowych spotkań. Swoją drogą i doświadczeniem poszukiwania sensu i celu życia podzielą się z FSM-owiczami: Karol Okrasa (wtorek 26 lipca), Tymoteusz Filar (27 lipca), Maja i Krzysztof Sowińscy (29 lipca). Wciąż można wziąć udział w wydarzeniu. Szczegółowy program oraz zapisy: www.fsm.franciszkanie.pl

Zdjęcia z 2 dnia 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii pacławskiej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej >>> KLIKAJĄC TUTAJ <<<