Po raz 18. w Miejscu Piastowym odbyła się Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu.

Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym jest miejscem szczególnej pracy na rzecz apostolstwa trzeźwości i walki z uzależnieniami, w którym każdego roku gromadzą się ci, którym nie jest obojętna przyszłość Polski i trzeźwość Polaków.

Tegoroczna 18. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu odbyła się w poniedziałek, 25 lipca 2022 r. Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty przy ołtarzu polowym, po którym zaprezentowano program słowno-muzyczny pt. „Dróżkami Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek”.

Centrum modlitewnego spotkania przy sanktuarium w Miejscu Piastowym była Msza Święta, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

We wstępie do Mszy Świętej abp Szal przywołał postaci bł. Bronisława Markiewicza – jednego z patronów sanktuarium w Miejscu Piastowym – i Sł. B. Matki Anny Kaworek – współzałożycielki i pierwszej przełożonej generalnej Zgromadzenia sióstr św. Michała Archanioła. – Prosimy Boga, aby te dwie postacie pomogły nam zmierzyć się z ważnym problemem jakim jest brak trzeźwości, jakim jest także potrzeba życia w wolności od różnych zniewoleń – mówił Metropolita Przemyski.

Homilię z kolei wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Przybyliśmy, aby się modlić i składać Bogu duchowe ofiary. Intencja jest niezwykle ważna, jest nią trzeźwość naszego narodu – mówił w homilii bp Bronakowski.

Jak zaznaczył, abstynencja ma służyć budowaniu trzeźwej i wolnej Polski. – Tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości osób uzależnionych uświadamia nam, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, aby budować trzeźwą i wolną Polskę. To nasza misja, to nasze powołanie, to nasza służba Chrystusowi, Kościołowi Świętemu i naszej umiłowanej Ojczyźnie – apelował kaznodzieja.

Bp Bronakowski zachęcił też licznie zgromadzonych wiernych, aby w sierpniu podjąć dobrowolną abstynencję, która będzie darem dla naszego narodu. – Pytamy dzisiaj. Czy stać nas na ten konkretny dar, by bronić Ojczyzny przed niebezpieczeństwem zniewolenia wewnętrznego […] Ma to być dobrowolny dar z motywów nadprzyrodzonych i patriotycznych.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni na spotkaniu przy sanktuarium w Miejscu Piastowym modlili się jeszcze wspólnie na różańcu w intencji trzeźwości Narodu Polskiego.

Coroczne spotkanie w ramach Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu stało się tez kolejna okazją do Spotkania Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie było transmitowane przez Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio FARA.