Środa, 27 lipca 2022 r., czyli 4. dzień 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej już za nami! Zawsze połowa FSMu to czas celebracji sakramentu pokuty i pojednania. Tak tez było w tym roku. Oczywiście nie zabrakło czasu na wspólną zabawę, spotkanie z Gościem FSM i celebrację Eucharystii.

Mszy świętej przewodniczył w tym dniu przewodniczył br. Arkadiusz Góra, franciszkanin. Z kolei homilię wygłosił br. Marek Kowalcze. Zakonnik podjął temat istnienia, nawiązując do tegorocznego hasła spotkania. – Problem z wiarą polega na tym, że ona nie dotyczy tylko ludzi wierzących. I nie mam na myśli tego, że każdy w coś wierzy. Chodzi mi przede wszystkim o to, że wiara to jest taki akt, którego ludzie nieświadomie dokonują nieustannie. Bo to jest połączone działanie rozumu i wolnej woli, w skutek którego pewne słowa przyjmujemy za prawdziwe, a pewne nie – tłumaczył kaznodzieja dodając, że słowa często mogą określać lub negować istnienie.

Przypomniał też młodym, że Bóg jest Dawcą Istnienia. – Bóg podzielił się ze mną swoim Istnienie, ale to jest nadal Jego istnienie, w którym ja oczywiście tez stanowię kogoś pojedynczego. Ale On się mną zajmuje, bo jestem Jego własnością – powiedział br. Kowalcze i zaznaczył, że Pan Bóg bezgranicznie kocha każdego człowieka, z całą jego grzesznością. – Ja nie musze się bać prawdy, bo Bóg mnie nie pognębi. Nie bójcie się prawdy, bo tylko ona może Was wyzwolić, a  Bóg zawsze jest po Waszej stronie – dodał ze łzami w oczach i drżącym głosem.

Tradycyjnie odbyło się również Spotkanie z Gościem FSM, którym w czwartym dniu był Tymoteusz Filar, lider wspólnoty Hesed w Gdyni. Była to okazja, aby spojrzeć w sposób dojrzały, ale jednak młodymi oczami na wspólnotę Kościoła i relację z Panem Bogiem. – Chcę Boże Ci zaufać! W konkrecie mojego życia! – mówił gość. – Chciej zaufać Bogu wchodząc w tę relację. Wierzę, że to może być coś, co naprawdę ma wpływa na nasze życie. Wierzę, że dla wielu to może być moment, gdy coś nowego się zacznie. Gdzie zacznie się pewna nowa droga wejścia w zaufanie w Boże Słowo! Czy jesteście na to gotowi? – mówił do uczestników 35. FSMu.

Dopełnieniem tego dnia było popołudniowe spotkanie na nabożeństwie „Drzewo Życia”, które przygotowała młodzieżowa wspólnota z franciszkańskiej parafii w Dąbrowie Górniczej pod opieką br. Piotra Wojnowskiego. Podczas modlitwy był czas na sakrament pokuty i pojednania.

Finałem czwartego dnia 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w kalwarii Pacławskiej był koncert zespołu „owca”.


Zdjęcia z 4 dnia 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii pacławskiej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej >>> KLIKAJĄC TUTAJ <<<