Powoli dobiega końca Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Piątek, 29 lipca 2022 r., był przedostatnim dniem 35. edycji FSM-u, który rozpoczął się od zupełnie nowego punktu programu, jakim są warsztaty.

Organizatorzy przygotowali 14 praktycznych spotkań z rożnych dziedzin i obszarów: od warsztatów artystycznych, po rękodzielnicze, medialne, z zakresu duchowości i rozwoju osobistego, a nawet psychologii. Wszystko po to, by dać młodym ludziom praktyczną możliwość odkrycia obdarowania i potencjału, jaki włożył w nich Pan Bóg.

Jeden z uczestników opisuje swoje wrażenia po zakończeniu jednego z warsztatów: – Warsztaty, których tematem było „Czy możesz być kim chcesz?”, które odbyły się w czasie Franciszkańskiego Spotkania Młodych były dla mnie ciekawym doświadczeniem. Nie spodziewałem się, że na podstawie analizy własnego temperamentu mogę się dowiedzieć tyle o sobie. Myślę, że każdemu może to pomóc w dojściu do tego, kim jest – mówi Janek, jeden z uczestników spotkania.

Po warsztatach uczestnicy zgromadzili się na wspólnej modlitwie. Mszy Świętej przewodniczył br. Marian Gołąb, Prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, który podzielił się z młodymi swoim doświadczeniem odkrywania powołania.

Zostaliście wezwani do jednej nadziei jaka jest powołanie. Powołanie jest zamysłem Boga względem każdego z nas. Jest jego marzeniem o człowieku. W moim życiu nie mogę zgubić nieba – cały czas ta świadomość powinna nam towarzyszyć, to jest moje przeznaczenie, mój cel. Słowo Boże uczy mnie jak tam dotrzeć. Jak nie zgubić nieba w naszym życiu. Jak życia nie żałować, jak być gotowym, jak z radością wejść do drugiej strony rzeczywistości. Nie możemy myśleć o powołaniu inaczej, jak bez perspektywy nieba – mówił do młodych Prowincjał.

Widzę w was, w waszym entuzjazmie, słowach, postawię – postawę ucznia Jezusowego, a to jest znak, że jesteście gotowi aby Pan Was posłał. Wierzę, że to słowo posłania idźcie na cały świat – do tych rożnych światów – jest dla was przeznaczone – dodał krakowski przełożony franciszkanów konwentualnych.

Popołudniu odbyło się ostatnie już nabożeństwo 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Tradycją jest, że ostatnie spotkanie modlitewne ma za zadanie przygotować uczestników na to, co wydarzy się po zakończeniu wydarzenia. Podobnie było i tym razem. Br. Dawid Bujas wraz z młodzieżą z Sanoka zachęcali młodzież do przyjrzenia się tym, jakie dary otrzymali na kalwaryjskim wzgórzu i próbie rozwinięcia ich w codzienności, do której wrócą. Każdy uczestnik dostał małą doniczkę z nasionkiem symbolizującym właśnie te dary.

W szóstym dniu FSM-u nie zabrakło oczywiście czasu na spotkanie formacyjne w grupach, codzienne ćwiczenia fizyczne (poranny fitness), a także na adorację Pana Jezusa wystawionego w monstrancji w kaplicy św. Rafała (tuż obok Bazyliki).

Ostatnim ważnym punktem tego dnia był koncert franciszkańskiego zespołu Fioretti. Jak zwykle młodzi zakonnicy porwali młodzież do wspólnego tańca i śpiewu, chwaląc przy tym Najwyższego Pana. Podczas koncertu była także okazja do wdzięczności wobec organizatorów, koordynatorów poszczególnych sekcji i samych gospodarzy – Franciszkanów Konwentualnych.

35. edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych zakończy się Mszą na rozesłanie w sobotę (30 lipca 2022) o godz. 9:30 w Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej.