W Jaworniku Ruskim odbył się pochówek doczesnych szczątków 14 żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych w lipcu 1946 r.

W 2015 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie otrzymała informacje od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w okolicznych lasach mogą być szczątki uprowadzonych i zamordowanych przez UPA mieszkańców pobliskiej Pawłokomy, Prokurator OKŚZpNP w Rzeszowie i pracownicy IPN zaczęli przeszukiwać wskazany teren.

Odnalezione szczątki okazały się jednak prochami 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty WP z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego. Szczątki znaleziono w miejscu prawdopodobnej egzekucji. Była to forma bunkra ziemnego. Polscy żołnierze zostali zastrzeleni nad jamą, wrzuceni i zasypani. (źródło: IPN Rzeszów)

W piątek, 29 lipca 2022 r., w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości pogrzebowe 14 odnalezionych żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 r. przez nacjonalistów ukraińskich.

Mszy Świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworniku Ruskim oraz obrzędom pogrzebowym przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Homilię wygłosił z kolei ks. płk Władysław Kozicki, kapelan Garnizonu Przemyśl. Kaznodzieja podkreślił, że pochówek odnalezionych żołnierzy jest spełnieniem chrześcijańskiej i patriotycznej powinności. – Nakazuje nam z honorem, z szacunkiem złożyć w naszej ziemi szczątki naszych braci, żołnierzy. Bez nienawiści, bo wierzymy, że dobro leczy, zło kaleczy – mówił ks. płk Kozicki.

Po Mszy Świętej głos zabrał zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Zaznaczył, że najważniejsza jest pamięć, bo bez niej tracimy swoją tożsamość. – 14 żołnierzy spoczywało przez kilkadziesiąt lat w bezimiennym grobie i żyło tylko w pamięci najbliższych. Zapomnieli o nich ci, którzy wysłali ich tutaj do walki z UPA, zapomnieli ci, którzy nie podjęli żadnych działań, aby ich godnie pochować. Dzisiaj wolna i niepodległa Rzeczpospolita upomina się o swoich obywateli, młodych chłopców urodzonych w połowie lat 20. w wolnej II Rzeczypospolitej. Państwo polskie spełnia więc tym samym swój obowiązek odnalezienia, zwrócenia rodzinom i pogrzebania doczesnych szczątków swoich obywateli. To czynimy, taki jest nasz obowiązek – mówił dr Polejowski.

Na zakończenie uroczystości doczesne szczątki żołnierzy Wojska Polskiego zostały złożone na cmentarzu w Jaworniku Ruskim, w nowej zbiorowej kwaterze obok poległych w kampanii wrześniowej 1939 r. Kwatera ma status grobu wojennego. Kompanię honorową wystawił 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.