W sobotę, 30 lipca 2022 r., uroczystą Eucharystią o godz. 9:30 zakończyło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Oficjalnie – jak podaje Biuro FSM – w wydarzeniu wzięło udział 676 osób z całej Polski, ale także i zza granicy.

Mszy świętej z rozesłaniem uczestników przewodniczył br. Piotr Kantorski, ceremoniarz FSM. W krótkiej homilii franciszkanin podsumowując tygodniowe spotkanie zaznaczył, że człowiek w życiu ma różne wizje przyszłości. – W trakcie każdego FSM-u, każdych rekolekcji, każdego spotkania z Bogiem dokonuje się w nas coś nowego. Kiedy jestem przed Bogiem szczerze to On wypowiada do mnie swoje Słowo, swoje proroctwo – mówił kaznodzieja i dodał, że Bóg oprócz wizji na przyszłość ma dla każdego plan i chce go prowadzić.

Bóg mi daje to życie, te dni i okoliczności do tego, żebym przyjął to co ma dla mnie. Żebym przyjął zbawianie w Jezusie Chrystusie – powiedział. – My jako Kościół, jako wspólnota FSM też jesteśmy w stanie żyć tym, czego doświadczamy tutaj w naszej codzienności. Nie da się tego przenieść w stu procentach, skopiować, ale mając doświadczenie tego, co tu się wydarza, mając doświadczenie Bożej obecności pomiędzy nami, każdy z nas tam gdzie jest może starać się o tę obecność. Ważne, żeby tam gdzie jestem widzieć Jezusa – zachęcał młodych.

Na zakończenie zachęcał młodych, aby po powrocie do domu włączali się w życie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń w swoich miejscowościach. – Potrzebna nam jest wspólnota, Kościół. Po to jest nam dana wizja od Boga, która będzie nas prowadziła. Która nie kończy się tutaj, nie kończy się w z wyjazdem z Kalwarii, ale ona będzie trwała – powiedział br. Kantorski.

Tegoroczne , już 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej odbywało się pod hasłem „Istnienie”. Nowością na FSM były warsztaty, które przygotowano dla uczestników z wielu dziedzin i obszarów: od warsztatów artystycznych, po rękodzielnicze, medialne, z zakresu duchowości i rozwoju osobistego, a nawet psychologii. Wszystko po to, by dać młodym ludziom praktyczną możliwość odkrycia obdarowania i potencjału, jaki włożył w nich Pan Bóg.

Wszelkie informacje i materiały związane z 35. Franciszkańskim Spotkaniem Młodych można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: fsm.franciszkanie.pl.


Na naszym oficjalnym profilu SoundCloud można powracać do nagrań audio z homilii i konferencji wygłoszonych podczas 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych.