We wtorek, 2 sierpnia 2022 r., zgromadzenia franciszkańskie przeżywały uroczystość odpustową Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.

Uroczystej sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia u Ojców Bernardynów w Leżajsku przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

– Porcjunkula to mała cząstka – wyjaśniał podczas homilii abp Szal – To coś bardzo niewielkiego, z czego wyrosło olbrzymie drzewo w postaci synów i córek św. Franciszka, czyli zakonów franciszkańskich.

Kaznodzieja przypomniał, że Porcjunkula jest małym kościołem, właściwie kaplicą o której odnowienie zadbać św. Franciszek i właśnie tam w jego życiu pojawiły się zmiany. – Z małego ziarenka, które zostało wsiane przez łaskę Boża do serca tego człowieka, pojawiło się wielkie drzewo i wielkie łaski. Tam zaczęła tworzyć się wspólnota franciszkańska. To tam św. Franciszek usłyszał słowa Ewangelii, w której Jezus rozsyłał na cały świat swoich uczniów.

Metropolita Przemyski zwrócił uwagę, że w dniu odpustu Matki Bożej Anielskiej można uzyskać łaskę odpustu. – Odpust to nie tylko kramy, które są przy świątyni kiedy przeżywamy odpust parafialny. Odpust to darowanie kar, które zaciągamy wtedy, kiedy popełniamy grzechy i za które trzeba odpokutować.

Abp Szal zapraszał wiernych, aby każdego dnia korzystać z darów, które pozostawił nam Chrystus, szczególnie z daru Eucharystii, które będą nas prowadzić ku wieczności przy Bogu.

Na sumę odpustową do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku przybyli mieszkańcy, ale też pielgrzymi, które w różny sposób dotarli na miejsce. Nie zabrakło pątników wędrujących do tego miejsca pieszo.

Jak zaznaczył podczas Mszy Świętej o. Klariusz Baran, kustosz sanktuarium, w tym roku już po raz 51. przybyli piesi pielgrzymi z Sieniawy, ale tez wiele innych grup i osób indywidualnych.