W niedzielę, 31 lipca 2022 r., Księża Salezjanie wraz ze wspólnota parafii pw. św. Józefa w Przemyślu uczcili bł. Augusta Czartoryskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia Placu bł. ks. Augusta Czartoryskiego i poświęcenia obrazu bł. Augusta, który został umieszczony na budynku starej plebani.

Poświęcenia dokonał bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, który przewodniczył też Mszy Świętej ku czci bł. Augusta Czartoryskiego.

W homilii bp Jamrozek zachęcał wiernych, by uczyć się zdrowego dystansu do posiadania rzeczy materialnych. – To jest konsekwencja zasłuchania w Słowo Boże, ale tez odpowiedzi na wymagania, które stawia nam Bóg. Kiedy postawię Jezusa na pierwszym miejscu, kiedy będę go słuchać, to później ten dystans do świata będę posiadać.

Kaznodzieja zapraszał do modlitwy, abyśmy potrafili dobrze korzystać z tego, co dał nam Pan Bóg i aby gromadzenie nie stało się dla nas celem samym w sobie. – Wtedy zapomnimy o Panu Bogu, zapomnimy o naszym przemijaniu, o konieczności rozliczenia się przed Bogiem z tego co mieliśmy i jak z tego korzystaliśmy.

Przywołując św. Pawła bp Jamrozek przestrzegał przed pogonią za bogactwem i kultem pieniądza. – To jest wielkie niebezpieczeństwo. Można się pogubić jeśli będziemy zbyt przywiązani do dobra, które w pewnym momencie trzeba zostawić. Trzeba się modlić, aby ten dystans zachować.

Jak dodał kaznodzieja, pięknym przykładem szukania dystansu i równowagi między tym co materialne a duchowe są dla nas święci, także bł. August Czartoryski. – On nam pokazuje, że dla niego o wiele większym skarbem był Jezus Chrystus, był Pan, za którym się opowiedział, dla którego był gotów zrezygnować z kariery światowej.

Bp Jamrozek zauważył też, że od bł. Augusta możemy uczyć się też wyboru drogi zgodnej z powołaniem, które Pan Bóg nam daje. – Odczytujemy to powołanie, staramy się pytać co Bóg dla nas przygotował i później, mimo sprzeciwu świata i jego propozycji, żebyśmy potrafili opowiedzieć się po stronie Pana.

Tuż przed końcem Eucharystii głos zabrał ks. Bogdan Nowak, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Przemyślu, dziękując za przygotowanie i udział w uroczystości. Mszę Świętą zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni modlili się litanią do bł. Augusta Czartoryskiego i śpiewem Te Deum.

W środę, 3 sierpnia 2022 r., w programie „W rytmie wydarzeń” mogliśmy wysłuchać relacji z tego wydarzenia: