Po raz drugi w Wyszatycach na wspólnej modlitwie spotkali się przedstawiciele służb mundurowych z powiatu przemyskiego.

Przy kościele pw. św Mikołaja Biskupa w Wyszatycach można znaleźć miejsce, które bardzo dobrze sprzyja modlitwie. To ogród różańcowy, w którym znajduje się też ołtarz polowy. Właśnie tam w niedzielę, 21 sierpnia 2022 r., odbyła się II Pielgrzymka Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego.

Centrum modlitewnego spotkania była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. On też wygłosił okolicznościową homilię.

– Wy jesteście bardzo rozpoznawani wszędzie gdzie się znajdziecie. Jak jesteście w mundurze to nikt się nie pomyli. Jesteście takim czytelnym znakiem dla społeczności, w której Pan Bóg was postawił – mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej.

Bp Jamrozek zachęcał mundurowych, aby w codziennej pracy stawali się świadkami Bożej miłości. – Ważne jest, aby służby mundurowe przez swoje posługiwanie dla innych stawały się świadkami miłości. Jestem przekonany, że to miłość do drugiego człowieka i Pana Boga mobilizuje was do tego, aby z tą służbą w sposób bardzo ofiarny wychodzić.

Kaznodzieja przypomniał, że każda służba ma do spełnienia szczególną misję. – To misja bycia, wspierania, też i umacniania na duchu kiedy ludzie są przestraszeni, kiedy o wiele rzeczy się lękają, ale też służenia z konkretną pomocą kiedy przychodzą niebezpieczeństwa, zawieruchy, te sytuacje, których doświadczamy na co dzień. I stąd ta nasza misja, którą odkrywamy też jako posługę. Posługę dla człowieka, w którym mieszka Jezus Chrystus.

Bp Jamrozek zapraszał, aby właśnie od samego Jezusa uczyć się miłosierdzia i pomocy drugiemu pomocy, aby w swojej pracy stawać się Jego narzędziem. – Chcę być Bożymi rękami wszędzie tam, gdzie człowiek potrzebuje wsparcia. Chcę być Bożym głosem tam, gdzie ktoś potrzebuje pokrzepienia, umocnienia. Chcę bronić przed niebezpieczeństwami, które mogą zagrażać z zewnątrz. Stoję przy Panu, żeby strzec Bożego prawa, granic Rzeczypospolitej, ludzkiego mienia, ludzkiej godności.

Na zakończenie modlitwy odbyła się jeszcze uroczystość wręczenia okolicznościowych medali i odznaczeń tym, którzy każdego dnia swoją pracą i ofiarnością służą Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Ponadto mundurowi złożyli wieniec kwiatów przed tablicą upamiętniającą żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych walczących za wolną Polskę.