Za nami 39. Dożynki Archidiecezji Przemyskiej. W tym roku dziękczynienie za plony odbyło się w niedzielę, 28 sierpnia 2022 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce i zostało połączone z Dożynkami Gminy Pruchnik.

Spotkanie rozpoczął przemarsz i prezentacja wieńców dożynkowych, które do Jodłówki przywiozły ze sobą Koła Gospodyń Wiejskich, Zespoły i Stowarzyszenia Ludowe oraz przedstawiciele wsi.

– Cieszymy się obecnością tych wszystkich, których gromadzi tegoroczna uroczystość dożynkowa. chcemy dziękować Panu Bogu za tegoroczne żniwa, za chleb, za to, że w naszej Ojczyźnie w każdym domu nie zabraknie tego co dla nas najcenniejsze – mówił ks. Władysław Dubiel, archidiecezjalny duszpasterz rolników.

Centrum dożynek była uroczysta Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony, której przy ołtarzu polowym w Jodłówce przewodniczył abp Adam Szal. W homilii Metropolita Przemyski zaznaczył, że dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom.

– Z jednej strony jest to radość z tego, że ludzie mogą pracować i że tym, którzy pracują na roli należy się wdzięczność i szacunek. Z drugiej strony jest to radość z tego, że otrzymaliśmy plony i chcemy tę radość wyrazić publicznie. Wdzięczność okazujemy także Panu Bogu, że nam błogosławił, że pozwolił nam pracować po to, by zaspokoić własne potrzeby i dzielić się owocem tej pracy z innymi – mówił w homilii abp Adam Szal.

Na zakończenie Mszy Świętej Metropolita Przemyski poświęcił wieńce dożynkowe, a po modlitwie odbyła się część obrzędowa dożynek i spotkanie przy stole.