W sobotę, 27 sierpnia 2022 r., w Strachocinie odbyło się spotkanie formacyjne prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z Archidiecezji Przemyskiej.

Spotkanie prezesów POAK na Bobolóce w Strachocinie było kolejną okazją do wspólnej modlitwy, formacji oraz wymiany doświadczeń i planów związanych z działalnością w parafiach w nadchodzącym nowym roku formacyjnym.

– Kiedy się spotykamy, to ludzie się do siebie uśmiechają – mówiła o spotkaniu dla Radia FARA Danuta Figiela, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.

W kaplicy na Bobolówce uczestników spotkania przywitał kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. prał. Józef Niżnik. – To nasze spotkanie zawsze jest wpisane w kalendarz Akcji Katolickiej, bowiem uświadamiamy sobie, że potrzebna nam jest bardzo rzetelna formacja – mówił asystent diecezjalny Akcji Katolickiej.

Podczas spotkania formacyjnego prezesi POAK mieli okazje wysłuchać konferencji ks. dra Jana Szeląga pt. „Peregrynacja Obrazu Serca Jezusowego i Relikwii św. Andrzeja Boboli po parafiach naszej archidiecezji”. – Peregrynacja nie jest i nie może być wyłącznie akcją duszpasterską. Peregrynacja nie jest nawet programem duszpasterskim, bo wówczas byłaby jedynie zapisaniem suchego wydarzenia w kalendarium parafii czy diecezji – mówił podczas konferencji ks. Szeląg. – Peregrynacja to jest powiedzenie, że Bóg przychodzi nawiedzić lud swój. Peregrynacja jest szansą do tego, by doświadczyć w wierze i zapalić się do ewangelizacji.

Centrum spotkania w Strachocinie była Msza Święta, której w kaplicy na Bobolówce przewodniczył abp Adam Szal. W okolicznościowej homilii Metropolita Przemyski zaznaczył, że Akcja Katolicka jest talentem, który wymaga ciągłego rozwoju i pielęgnowania. – Co robić, aby ten talent nie został zakopany, zmarnowany? Żeby nie tylko strzec tego dorobku, ale trzeba ją rozwijać także w głąb przez formację i budowanie Kościoła w duchu św. Franciszka – mówił abp Szal.

– Św. Franciszek zaczynał reformę od siebie i nie walczył z Kościołem. Widząc jego błędy, naprawiał je poprzez naprawę swojego życia – zauważył kaznodzieja, zachęcając do szukania dobrych przykładów wśród świętych i kroczyć za Chrystusem.

Oprócz modlitwy i wsłuchiwania się w treści rozbudzające i rozwijające wiarę prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, spotkanie formacyjne było okazją do spotkania i wymiany doświadczeń, czemu przysłużyła się przygotowania po Mszy Świętej agapa.

W poniedziałek, 29 sierpnia 2022 r., w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” mieliśmy okazję do wysłuchania relacji ze spotkania formacyjnego prezesów POAK oraz rozmowy z prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej p. Danutą Figielą.