W czwartek, 1 września 2022 r., rozpoczął się nowy rok szkolny. W tym roku miejscem Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023 stał się Dynów.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, której przewodniczył abp Adam Szal. Na wspólnej modlitwie przybyłych gości i młodzież przywitał proboszcz parafii ks. Norbert Podhorecki.

Podczas homilii abp Adam Szal zwrócił uwagę na edukacyjne aspekty, które znaleźć możemy na kartach ewangelii. – Nazaret jest szkołą milczenia, pracy. Rodzina jest pierwszą szkołą w kwestii edukacji tej ogólnoludzkiej, ale także tej ogólnoreligijnej – mówił Metropolita Przemyski.

Kaznodzieja przywołał też postać bł. ks. Bronisława Markiewicza, który patronuje w tym roku rozważaniom roku duszpasterskiego w Archidiecezji Przemyskiej. Wskazał na aktualność postawy formacyjnej i edukacyjnej jego postaci. – On sam, jako młody człowiek, przeżył chwile trudne jeśli chodzi o wiarę […] Uważał, że ten ideał człowieka, który walczy o swoją wiarę jest bardzo ważny. Uważał, że trzeba wychowanie oprzeć o trwałe fundamenty, które stanowią prawdy wiary, sakramenty. Przykład bł. ks. Bronisława Markiewicza w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny także i pod tym względem, że dbał o to, żeby jego wychowankowie mieli żywy kontakt z Eucharystią, z Najświętszym Sakramentem.

Składając życzenia pomyślności w nowym roku szkolnym, abp Szal zachęcał, aby szkoła i rodzina wspierały się wzajemnie w procesie wychowania i kształcenia młodego człowieka. – Rodzina ma wspomagać szkołę, ma pomagać uczniom uczyć się odkrywać w sobie i budzić pasję do szanowania wartości. Szkoła ma przygotowywać i prowadzić do jeszcze wyższych umiejętności i zdolności.

Po zakończonej Mszy Świętej w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023 uczniowie klas pierwszych dynowskiego liceum złożyli uroczyste ślubowanie. Spotkanie w hali sportowej było tez okazją do składania życzeń i gratulacji.

Głos zabrał m.in. Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart, która przypomniała uczniom, że edukacja jest drogą osiągania celów. – Dbając o swoja przyszłość, rozwijając się i edukując, tak na prawdę dbacie o rozwój swojej gminy, naszego województwa, naszej Ojczyzny. Warto się jednak rozwijać ze świadomością jaki cel chce się osiągnąć – mówiła Wojewoda.

Do wytrwałości w nowym roku szkolnym zapraszała też Podkarpacka Kurator Oświaty, Małgorzata Rauch. – Kończąca się wakacyjna przygoda, jest początkiem kolejnej równie wspaniałej przygody, równie wspaniałej opowieści. Warto pamiętać, że jej autorami i bohaterami jesteście wy sami, drodzy uczniowie. Choć miejscem akcji staje się szkoła, to możecie wpływać na tempo zdarzeń, akcji, budować napięcie – oby nie za duże – a na pewno będzie to wspaniała i ciekawa opowieść.

Uroczystość inaugurująca nowy rok szkolny na Podkarpaciu zakończył program artystyczny przygotowany przez młodzież.

Relacji z Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023 mogliśmy wysłuchać w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” w piątek, 2 września 2022 r.