W ostatni dzień sierpnia w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu im. św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa odbyły się obchody związane z jubileuszem 120-lecia istnienia tej placówki. Uroczystości rozpoczęła dziękczynna Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej, której przewodniczył abp Adam Szal.

W swojej homilii metropolita przemyski zwrócił uwagę m.in. na zasługi patrona Muzeum Archidiecezjalnego – biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Po Eucharystii w budynku Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych. Uczestnicy mogli wysłuchać dwóch referatów związanych z okolicznościowymi wystawami. Ks. dr Piotr Lasota wygłosił prelekcję pt. Malarstwo okresu Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego w zbiorach Muzeum.

Natomiast Ivanna Novakovska-Matkovska referat pt. Rozmachem potężnych skrzydeł. Prezentacja twórczości Ołeksy Nowakowskiego.

Radiową relację z obchodów 120-lecia istnienia i działalności Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu można było usłyszeć 2 wrzesnia 2022 r., w programie „W rytmie wydarzeń”.