W pierwszą sobotę, 3 września 2022 r., w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej odbyła się XXI Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Organizatorem wydarzenia był Odział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu oraz Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. „Ziemi Przemyskiej”.

Centralnym punktem pielgrzymki Krwiodawców była Eucharystia sprawowana przed cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii metropolita przemyski przypomniał, że Kalwaria to miejsce, gdzie Zbawiciel oddał życie za ludzi, przelał za nich swoją krew. – Dzisiaj wspominamy to wydarzenie w czasie Mszy świętej. Ale dziś także dziękujemy Krwiodawcom, dziękujemy tym którzy ich wspierają. Dziękujemy także pracownikom Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownikom, wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy dają swoje siły, swoje umiejętności dla drugiego człowieka. Oby pojawili się nowi, młodzi ludzie, którzy będą ratować bliźnich, którzy nie będą obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Którzy będą umieli dawać samego siebie nie za pieniądze, ale z dobrego serca. Powodowani wiarą powodowani miłością mający nadzieję, że każda kropla ich krwi będzie darem życia, że będzie także zasługiwała na życie wieczne – mówił abp Szal.

Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki, czyli Honorowi Dawcy Krwi, członkowie ich rodzin oraz sympatycy wyruszyli na plenerowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej po dróżkach kalwaryjskich, aby swoje spotkanie zakończyć wspólną agapą przy ognisku w nieodległych Nowosiółkach Dydyńskich nad rzeką Wiar.

Zapraszamy do wysłuchania radiowego skrótu z XXI Podkarpackiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która odbyła się w Kalwarii Pacławskiej w pierwszą sobotę września.