W środę, 7 września 2022 r., w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Hyżnem abp Adam Szal przewodniczył Mszy świętej odpustowej ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i udzielił sakramentu bierzmowania 39 osobom. Uroczystość była połączona z obchodami 90. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.

W homilii metropolita przemyski mówił, że wierni powinni ciągle dziękować za obecność Maryi na hyżneńskiej ziemi. – Możemy tu przychodzić i modlić się, prosić o potrzebne łaski – mówił kaznodzieja.

– Ale ta refleksja i to dziękczynienie niech pomoże nam popatrzeć na nas samych. Okażmy z głębi serca płynącą wdzięczność za to, że przyszliśmy na świat. Podziękujemy Panu Bogu, naszym rodzicom żyjącym czy zmarłym, za dar życia – zachęcał do wdzięczności za dar życia fizycznego i duchowego.

Nawiązując do tradycyjnej nazwy święta: Matki Bożej Siewnej, arcybiskup zapraszał do modlitwy za rolników i o dobre plony. – Módlmy się także o to, by ziarno wsiewane w ziemię przez polskich rolników padło na urodzajną ziemie i by przynosiło dobry plon. Módlmy się o Boże błogosławieństwo dla rolników, dla nas wszystkich, abyśmy umieli wzrastać w łasce u Pana Boga i u ludzi. Byśmy ciągle dorastali do godności dziecka Bożego zaproszonego do Królestwa Bożego – apelował metropolita przemyski.

W czasie Eucharystii odpustowej 39 młodych ludzi przyjęło z rąk abp. Adama Szala sakrament dojrzałości chrześcijańskiej – bierzmowanie. Byli to głównie absolwenci miejscowej szkoły podstawowej.

Na uroczystości odpustowe w Hyżnem przybyły grupy zorganizowane m.in. z parafii Siedleczka, Hadle Szklarskie, Dylągówka, Grzegorzówka Wólka, Husów, Harta, Łańcuta-FARA, Babcie, Wesoła, Szklary, Jawornik Polski oraz Akcja Katolicka z dekanatu Błażowa.