W środę, 19 października 2022 r., w Krzemienicy odbyło się I Spotkanie Nauczycieli Rejonu Łańcuckiego, które przebiegało pod hasłem: Nauczyciel – trudna misja w niewdzięcznym świecie.

Spotkanie nauczycieli rozpoczęło się wspólna modlitwą różańcową w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy. Następnie odbyła się Msza Święta w intencji nauczycieli i pracowników szkół i przedszkoli, której przewodniczył ks. Stanisław Piegdoń, proboszcz parafii w Krzemienicy. On też wygłosił homilię, której mówił m.in. o tym, że różaniec jest bardzo bliski nauczycielom.

Zobaczmy jak w różańcu wielokrotnie powtarzamy te same frazy skierowane do Matki Bożej, raz za razem, to samo: „Zdrowaś Maryjo… święta Maryjo…” Wydaje mi się, że to jest odwzorowanie posługi nauczyciela, który tyle razy musi powiedzieć młodemu człowiekowi: „Odwróć się. Uważaj. Zwróć uwagę, bo to jest bardzo istotne. Przeproś, bo zawiodłeś. Podziękuj”, i tak dalej. Kochani, to droga, którą przechodzi rodzic jako pierwszy nauczyciel, to droga, która zostaje potem przekazana szkole, nauczycielowi, nauczycielce, księdzu i siostrze zakonnej, aby ją kontynuować – mówił kaznodzieja.

Kapłan podkreślił też, że na tej drodze nauczyciel nie może wątpić w sens swojej pracy. – Ten człowiek kiedyś dorośnie i wspomni na tego, który po raz kolejny upominał, cierpliwie znosił humory czy różne trudności, które przeżywa ten młody człowiek we współczesnym świecie. Nie możemy zwątpić, że nasze dobro, przekazywane wartości przyniosą kiedyś owoce.

Jak zaznaczył ks. Piegdoń, szkoła jest miejscem dorastania i dojrzewania człowieka. – Ten nasz trud, czasami odłożony w czasie z jego wdzięcznością, ma wielkie znaczenia dla Kościoła i Ojczyzny, bo to co złożymy w sercach młodych ludzi, ich pracowitości, pojmowaniu świata, życzliwości wobec drugiego człowieka zaowocuje później pośród lekarzy, prawników, kierowców i innych zawodów, które będą między nami na co dzień.

Kończąc homilię, kapłan apelował, aby trudności nie stały się przeszkodą. – Niech ta ufność, mimo tego chaosu wokół szkoły, wypłynie z naszej modlitwy. Niech nasze wspólne przebywanie będzie wzajemnym umocnieniem się.

Na zakończenie Mszy świętej nauczyciele zawierzali siebie, swoich uczniów i cały rok szkolny Matce Bożej Pocieszenia.

Po zakończonej modlitwie w świątyni uczestnicy spotkania nauczycieli przeszli do Ośrodka Kultury, gdzie nauczyciele wzięli udział w premierze spektaklu „Grube Ryby” w wykonaniu Teatru Dramatycznego w Krzemienicy.

Jak mówią sami uczestnicy spotkania, wydarzenie stało się dla nich okazją do spojrzenia na swoje powołanie. – Dzięki temu, że tu jesteśmy, to ta praca jest dla nas pozytywna i nawet jeśli się zdarzają trudne sytuacje, to każdy kto wykonuje zawód nauczyciela jako powołanie, potrafi dostrzec w trudnościach wyzwanie – mówi Tomasz Skomra, nauczyciel z Głuchowa.

Pośród największych trudności nauczyciele wskazują na umiejętność uczenia młodych jak sobie radzić pomimo trudnych chwil. – To jest największy trud, aby pokazać, mimo naszych słabości , jak być dobrym, jak szanować innych, tak aby później w przyszłości żyć dobrze w społeczeństwie – mówi Izabela Łukasik, nauczycielka w podrzeszowskiej Malawie.

I Spotkanie Nauczycieli Rejonu Łańcuckiego było też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów związanych z pracą z dziećmi i młodzieżą.

Relacji ze Spotkania Nauczycieli w Krzemienicy mogliśmy wysłuchać w ramach audycji z cyklu „W rytmie wydarzeń”, w piątek – 21 października 2022 r.