Jeżeli dzisiaj obserwujemy bezprzykładny atak na religię, na wiarę, na Kościół to odczytujemy ten atak jako agresje również wobec narodu, wobec państwa, wobec naszej niepodległości. Mamy więc przed sobą wielkie zadanie – zadanie zmierzające do tego, aby wychować młode pokolenie – mówił abp Adam Szal w piątek, 11 listopada 2022 r., podczas Mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w przemyskiej archikatedrze.

Arcybiskup przemyski wychodząc od słów Jana Pawła II zwrócił uwagę, że ojczyzna to dziedzictwo, z którym wiążą się wyzwania. – Wielki patriota, który dał wiele dowodów na swoją miłość do ojczyzny św. Jana Paweł II potrafił wiele razy, w sposób bardzo syntetyczny, ukazać dzieje naszej ojczyzny i wynikające z tych dziejów obowiązki, które na nas spoczywają. Mówił o tym, że ojczyzna to dziedzictwo, na które składają się pokolenia, to dziedzictwo, w których jest wiele osiągnięć, upadków zwycięstw i klęsk i w tym dziedzictwie jesteśmy wszyscy zakorzenieni, po to, aby utożsamiać się z ojczyzną, z narodem. Rzeczywiście, bardzo bogate i trudne są dzieje naszej ojczyzny, w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości zastanawiamy się nad tym dziedzictwem, nie tylko nad tym, które miało miejsce 104 lata temu, ale także nad tym, które wyznaczały czasy rozbiorów. Zastanawiamy się nad tym dziedzictwem, które stanowiły poszczególne dynastie królewskie, które stanowiły wielkie zwycięstwa i wielkie porażki. Zastanawiamy się nad tym dziedzictwem i traktujemy je nie tylko jako okazje do wspomnień, do wzruszeń, ale także jako wyzwani dla każdego z nas – zauważył kaznodzieja.

Abp Szal wspomniał św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Bronisława Markiewicz jako tych, którzy byli prawdziwymi patriotami. Zwracają uwagę, że bł. ks. Markiewicz – patron roku duszpasterskiego w archidiecezji przemyskiej – swoją działalnością duszpasterską i wychowawczą budował prawdziwy patriotyzm szczególnie wśród młodzieży.

Wskazując na istotę celebrowania Święta Niepodległości abp Szal odniósł się do słów. Bł. ks. Bronisława Markiewicza. – Bardzo często podczas świąt niepodległościowych, staramy się myśleć i mówić o tym, co jest najważniejsze. Ponad 150 lat temu młody kapłan przemyski pisał o tym, że najważniejsze jest to, aby w narodzie była jedność – mówił abp Szal odnosząc się do bł. ks. Bronisława Markiewicza. Kontynuując wskazywał, że „trwałym fundamentem jedności w narodzie jest Chrystus”.

Metropolita przemyski zaznaczył jak ważną rolę w budowaniu patriotyzmu ma młodzież. – Zauważmy, że w czasach bł. ks. Bronisława Markiewicza bardzo ważną rolę w działaniach niepodległościowych odgrywała młodzież, która była formowana w różnych grupach patriotycznych, młodzież, która walczyła w obroni ojczyzny, walczyła o niepodległość ojczyzny. Jakże wiele mamy do zrobienia w tym względzie, by młode pokolenie uwrażliwić na sprawy ojczyzny. By ojczyzna nie była tylko tam, gdzie jest dobrze, ale gdzie jest nasza wspólna ziemia, kultura, język, wspólna wiara – apelował arcybiskup przemyski.

Na zakończenie kaznodzieja odniósł się do osoby Matki Bożej – Królowej Polski. – Prośmy Maryję, naszą Królową, aby wspierała nas w tej miłości ojczyzny, w tej wzajemnej miłości między nami wszystkimi mieszkającymi na tej pięknej ziemi – zakończył abp Adam Szal.

W uroczystej Eucharystii w intencji o błogosławieństwo Boże dla Polski wziął udział także abp Eugeniusz Popowicz metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego oraz bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

ks. Maciej Flader


Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości, w tym władze wojewódzkie, samorządowe, miejskie, przedstawiciele stowarzyszeń lokalnych, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz mieszkańcy Przemyśla i okolic udali się przed pomnik Orląt Przemyskich, gdzie w drugiej części uroczystości 104. rocz. odzyskania przez Polskę Niepodległości miały miejsce okolicznościowe przemówienia, apel poległych i salwa honorowa. Oficjalne delegacja złożyły także kwiaty i znicze przed pomnikiem przemyskich bohaterów.