Podczas swojego kilkudniowego pobytu w Rzymie abp Adam Szal wziął udział w środowej papieskiej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. W krótkim przemówieniu do Polaków papież Franciszek zaprosił na dzisiejszy koncert „Psalmy pokoju i miłosierdzia” poświęcony Sługom Bożym Rodzinie Ulmów.

Witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam członków Fundacji SOAR oraz artystów z Polski, z Ukrainy, z Izraela i z innych krajów, uczestników Festiwalu Psalmów Dawidowych, którzy przybyli do Rzymu, aby zaprezentować koncert „Psalmy pokoju i miłosierdzia”. Życzę, aby to wydarzenie artystyczne i duchowe sprzyjało intencjom oraz projektom braterstwa i zgody. Wszystkim błogosławię – powiedział papież zwracając się do Polaków zgromadzonych przez Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie.

Metropolita Przemyski przebywa w Watykanie od niedzieli, 13 listopada 2022 r., a powodem podróży do Włoch jest toczący się proces beatyfikacyjny rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. W poniedziałek, 14 listopada, arcybiskup Adam Szal spotkał się z kard. Marcello Semeraro, Prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, z którym rozmawiał o aktualnym etapie trwającego procesu beatyfikacyjnego rodziny z Markowej. Natomiast w czwartek o godz. 7:10 weźmie udział w cotygodniowej Eucharystii sprawowanej w języku polskim  przy grobie św. Jana Pawła II.


Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR jest zainspirowana chrześcijańską postawą Rodziny Ulmów z Markowej, która zapłaciła najwyższą cenę za okazanie miłości prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej i ma na celu upamiętnienie ich bohaterstwa i odwagi, a także innych Polaków ratujących Żydów.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali ośmioro Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Goldmanów z Łańcuta oraz trzy markowianki – Leę (Laykę) Didner z córką i Genię (Gołdę) Grünfeld. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.

Józef Ulma miał wtedy 44 lata, Wiktoria – 31, a ich dzieci od 1,5 roku do 8 lat. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2003 r. trwa ich proces beatyfikacyjny. Obecnie dokumenty są w Watykanie.