Ostatnio na stronie archidiecezji przemyskiej – przemyska.pl pojawiło się ostrzeżenie związane z próbą oszustw internetowych. Niestety w ostatnich dniach bardzo zwiększyła się ilość fałszywych wiadomości e-mail, informujących o rzekomej utracie danych do logowania i konieczności ich odzyskania lub zmiany na stronach internetowych oraz poczcie elektronicznej w domenie przemyska.pl.

Kuria apeluje, aby nie wchodzić w podane linki ani nie podawać nigdzie swoich danych do logowania, ponieważ są to próby ich wyłudzenia i uzyskania dostępu do strony lub skrzynki pocztowej.

We wtorek, 22 listopada 2022 r., w programie „W rytmie wydarzeń”  ks. prał. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz rzecznik prasowy archidiecezji przemyskiej m.in. wyjaśniał mechanizmy działania oszustów, uwrażliwiał na dokładne sprawdzanie otrzymywanych wiadomości i prosił aby każdy podejrzany kontakt (zarówno mailowy jak i telefoniczny) od razu zgłaszać do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.


Poniżej zamieszczamy tekst oficjalnego ostrzeżenia wydanego przez Kurię Metropolitalną w Przemyślu

W ostatnich dniach bardzo zwiększyła się ilość fałszywych wiadomości e-mail, informujących o rzekomej utracie danych do logowania i konieczności ich odzyskania lub zmiany
na stronach internetowych oraz poczcie elektronicznej w domenie przemyska.pl.

Prosimy nie wchodzić w podane linki ani nie podawać nigdzie swoich danych do logowania! Są to próby ich wyłudzenia i uzyskania dostępu do strony lub skrzynki pocztowej.

W związku z powyższym, ponownie prosimy wszystkich kapłanów i wiernych świeckich o następujące środki ostrożności:

  • W przypadku nieznanych lub podejrzanych osób powołujących się na którąkolwiek z instytucji kurialnych lub diecezjalnych (Kuria, Caritas, Radio FARA, itp.) należy niezwłocznie sprawę zgłosić w Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
  • W przypadku telefonów z ofertami od osób i firm, z którymi nie mamy nic wspólnego, najlepiej taką rozmowę grzecznie zakończyć. Jeżeli jesteśmy zainteresowani ofertą albo w przypadku gdy telefony są nachalne, należy zapisać dokładne dane firmy i osoby dzwoniącej, a następnie sprawdzić, czy obie istnieją. W sytuacjach jednoznacznego usiłowania wyłudzenia pieniędzy, sprawę należy zgłosić Policji.
  • Prosimy uważnie czytać wszelkie faktury i sprawdzać ich autentyczność.
  • W sprawach stron internetowych oraz adresów e-mail w domenie przemyska.pl wszelkie regulacje administracyjne należą wyłącznie do Kurii Metropolitalnej, która nigdy nie wysyła wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o podanie danych do logowania w serwisach internetowych.

Prosimy Księży Proboszczów, by regularnie przestrzegli wiernych przed podobnymi sytuacjami.