W Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek.

W dniach 21-22 stycznia 2023 r. w Kalwarii Pacławskiej odbywały się przesłuchania solistów, zespołów i grup śpiewaczych,które zakwalifikowano do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Był to niezwykły czas wypełniony pięknymi melodiami o różnych aranżacja, jednak wszystkie mówiły o jednym, Dobrej Nowinie, która objawia tajemnicę Bożego Narodzenia.

Ważną częścią spotkania festiwalowego w Kalwarii Pacławskiej była Msza Święta, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Zgromadzonych na modlitwie przywitał gwardian klasztoru franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej o. Krzysztof Hura.

Podczas homilii bp Chudzio skupił się na ewangelicznej potrzebie głoszenia Dobrej Nowiny, która wyraża się także przez śpiew kolęd przy okazji przeżywania radości Bożego Narodzenia.

Budujemy szopki przypominające nam Boże Narodzenie, śpiewamy pieśni, kolędy, które opowiadają historycznie o tym wydarzeniu. I tak to mocno wniknęło w naszą kulturę, że bez takiego wspominania tych wydarzeń czujemy się jakby niespełnieni. Brakowało by nam możliwości wyrażenia radości z wydarzenia, którym było Boże Narodzenie, przyjście Pana na ziemię – mówił bp Krzysztof.

Po Mszy Świętej w kalwaryjskim sanktuarium minister Marek Kuchciński, szef Kancelarii Rady Ministrów wręczył prof. Elżbiecie Przystasz Medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis, a następnie odbył się ciąg dalszy przesłuchań festiwalowych i ogłoszenie werdyktu.

W tym roku do udziału w przesłuchaniach do 8. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej przystąpiło 41 wykonawców.

Relacji z drugiego dnia przesłuchań i werdyktu w 8. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej wysłuchaliśmy w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” we wtorek, 24 stycznia 2023 r.

fot. CK w Przemyślu (fb)