W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu wierni modlili się w 75. rocznicę śmierci bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego. Uroczysta Eucharystia odbyła się 15 marca 2023 r.

Modlitewne spotkanie z bł. Janem Balickim w przemyskiej archikatedrze rozpoczęło nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. Łukasz Haduch, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W czasie modlitwy ku czci błogosławionego wierni wysłuchali konferencji nt. kultu Serca Pana Jezusa u bł. ks. Jana Balickiego, którą wygłosił ks. Józef Trela.

Kiedy czytamy zapiski ks. Jana, nie ma tam mowy o takich formach kultu Serca Jezusowego, które pewnie najbardziej się nam z tym kojarzą. Nie ma ani słowa o odmawianiu litanii, nie ma o pierwszych piątkach. Może dlatego, że było to dla niego tak oczywiste, że nie potrzebowało jakiegoś szczególnego rozważania – mówił ks. Trela.

Po zakończeniu nabożeństwa w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się uroczysta Msza Święta, której w dniu 75. rocznicy śmierci bł. Jana Wojciecha Balickiego przewodniczył abp Adam Szal.

We wprowadzeniu do liturgii Metropolita Przemyski przypomniał dzień śmierci ks. Balickiego. – Jak wynika z relacji historycznych, istniało wśród uczestników pogrzebu wielkie przekonanie, że odszedł święty kapłan, święty człowiek. Dzisiaj wspominamy to wydarzenie w perspektywie wiary, ciesząc się wyniesieniem go do chwały ołtarzy, prosząc o jego kanonizację – mówił abp Szal.

Homilię w tym dniu wygłosił ks. Witold Burda. Kaznodzieja mówił, że przemyska archikatedra jest związana z wspominanym bł. ks. Janem Balickim. – To tutaj dorastał do świętości. Przede wszystkim przez modlitwę, przez sprawowaną Najświętszą Eucharystię.

Ks. Burda przypomniał to, w jaki sposób ks. Balicki mówił o Słowie Bożym i o wierze i jej fundamentach. – Jak zapisał w ostatnim dniu 1939 r.: „Pokorne oddanie się woli Bożej we wszystkich uciskach, zgadzanie się z wolą Bożą, pełnienie woli Bożej pracą, cierpieniem, walką, umartwieniem. To zadanie życia.”

Kaznodzieja przywołując świadectwa cudów i łask wyproszonych przez wstawiennictwo bł. ks. Jana, zapraszał do modlitwy i zaufania jego orędownictwu u Boga.

W uroczystej Eucharystii dziękczynnej za życie bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, sprawowanej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, razem z abp. Adamem Szalem obecny był bp Stanisław Jamrozek i licznie zgromadzeni kapłani z miasta Przemyśla.