W niedzielę, 7 maja 2023 r., w Kalwarii Pacławskiej odbyła się 28. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej. Uroczystość została połączona z Wojewódzkimi Obchodami Dnia Strażaka.

Co roku w pierwszych dniach maja Kalwarię Pacławską odwiedzają strażacy zawodowi i ochotnicy z całego Podkarpacia, aby dziękować za otrzymane łaski i szczęśliwe powroty z akcji, modlić się za swoich druhów, którzy zginęli na służbie i prosić o Boże błogosławieństwo dla swojej pracy.

Podczas tegorocznego spotkania wielu strażaków otrzymało wyróżnienia, za swoje oddanie na rzecz pomocy ludziom, ratowania ich życia i dobytku. W związku z tym głos zabrał m.in. st. bryg. Janusz Jabłoński, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Przez te wszystkie lata waszej działalności, niejednokrotnie udowadnialiście lokalnemu społeczeństwu, że zawsze może liczyć na waszą pomoc – mówił do strażaków, szczególnie ochotników st. bryg. Jabłoński. – Dziękuję za cały miniony rok waszej działalności.

Centrum pielgrzymki była niezmiennie Msza Święta. Modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Nie trwóżmy się, bo mamy zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Nie trwożył się przed przeciwnościami patron strażaków, św. Florian. Dlatego strażak, to synonim kogoś kto jest odważny w czynieniu dobra, w służbie Bogu i ludziom – mówił we wstępie do Mszy Świętej abp Szal.

Podczas homilii hierarcha przypomniał strażakom i zgromadzonym pielgrzymom, że „gotowość do służby, jest elementem wielkości człowieka”. – Do tego zachęca nas ideał niesiony przez druhny i druhów strażaków. To hasło, które jest wypisywane na sztandarach: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” to nie tylko piękne zawołanie, które stanowi pewną legitymację strażaków, ale to także zobowiązanie do tego, by służyć Panu Bogu i ludziom. Wzorem tej służby jest przede wszystkim Chrystus.

Metropolita Przemyski mówił, że służba jest wielka, kiedy jest pełniona z bezinteresowną miłością. Jako przykład dla strażaków przywołał Rodzinę Ulmów z Markowej, zapraszając do uczestnictwa i pomocy przy zabezpieczeniu nadchodzącej beatyfikacji Sług Bożych.

Na zakończenie Mszy Świętej strażacy wyrazili swoją wdzięczność zarówno kapłanom Archidiecezji Przemyskiej, jak i franciszkanom z Kalwarii Pacławskiej, za coroczną wspólną modlitwę. Zarówno archidiecezja jak i sanktuarium zostały odznaczone odznaką honorową „Strażacka Gwiazda Podkarpacia”.

Po błogosławieństwie i pieśni na zakończenie Kalwaria Pacławska zabrzmiała dźwiękiem strażackich syren alarmowych.

W poniedziałek, 8 maja 2023 r., w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” wysłuchaliśmy relacji z 28. Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków i rozmów z jej uczestnikami.