W sobotę, 13 maja 2023 r., do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie przybyli wyjątkowi pielgrzymi, członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej, aby uczestniczyć w dorocznym spotkaniu. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

Spotkanie rozpoczęło się od referatu ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej, a następnie pielgrzymi odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Bobolówce.

Momentem kulminacyjnym była uroczysta Msza święta, którą sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, a przewodniczył jej abp Adam Szal, metropolita przemyski.

W homilii hierarcha wzywał, aby członkowie Akcji Katolickiej byli prawdziwymi świadkami Chrystusa. – Świadkowie Chrystusa to nie tylko ci, którzy żyli za czasów Nerona, za czasów św. Andrzeja Boboli, wcześniej za czasów św. Stanisława Biskupa i męczennika. Czasy świadków trwają dalej – powiedział abp Szal przywołując historię rodziny Ulmów, jako „świadków miłości”.

To przykład ludzi, którzy nie bali się zaangażować w życie społeczne. To przykład ludzi otwartych na dar życia. To także przykład ludzi, którzy zaangażowani byli w życie religijne – wyliczał kaznodzieja. – Sługa Boży Józef Ulma był członkiem Akcji Katolickiej w tej kolumnie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Był bardzo otwarty na różne inicjatywy, także i społeczne – dodał.

Dlatego niezwykłym darem dla Kościoła w Polsce jest Akcja Katolicka. – Po to, aby świadczyć o miłości, aby podjąć to wyzwanie, bo jest to bezsprzecznie wyzwanie dla Kościoła w Polsce to, co się dokonuje w naszej rzeczywistości, w naszej Ojczyźnie. Obserwuję z pewnym zdumieniem wielkie zainteresowanie różnych środowisk samą beatyfikacją i uroczystościami związanymi z beatyfikacją. Dobrze byłoby, gdybyśmy to wykorzystali w sensie duchowym, duszpasterskim. Byśmy umocnili naszą rodzinę, naszą pracę, także pracę Akcji Katolickiej – mówił do przedstawicieli Akcji Katolickiej.

Na zakończenie Eucharystii abp Adam Szal wręczył odznaczenie „Pro Ecclesia Premisliensi” dla Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Danuty Figieli za jej zaangażowanie w Akcję Katolicką a także w pomoc duszpasterską we własnej parafii (parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Świętoniowej), prowadząc scholę, organizując rekolekcje, pielgrzymki i spotkania formacyjne dla parafian.

Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie majowym, a po nim udali się na wspólną agapę.