W niedzielę, 14 maja 2023 r., w Łańcucie odbył się Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystość została połączona z wprowadzeniem relikwii św. Floriana, patrona strażaków, do kościoła farnego pw. św. Stanisława Biskupa.

Mszy Świętej w łańcuckiej Farze przewodniczył abp Adam Szal. Podczas okolicznościowej homilii Metropolita Przemyski zwracał się w sposób szczególny do strażaków, zarówno zawodowych i ochotników.

Nawiązując do Bożych przykazań, abp Szal zapraszał do miłości wobec Boga i bliźniego. Jak mówił, to przykazanie miłości dotyczy tez strażaków. – Sto lat temu nasi przodkowie bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie, mówili że trzeba zachować przykazania strażaka – mówił kaznodzieja. Strażackie przykazania, które przytoczył, to m.in. szacunek do munduru i pracy, zachowanie trzeźwości, czujności i zadbanie o swoich bliskich.

Te przykazania cechuje wielka odpowiedzialność i uniwersalność. Mimo upływu ponad stu lat, są zasadami mocno współgrającymi z naszymi przykazaniami, u których progu stoi miłość Boga i bliźniego – zakończył homilię abp Szal.

Po zakończonej Eucharystii uroczystość przeniosła się przed budynek Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, gdzie odbył się uroczysty apel, poświęcenie nowego wozu strażackiego oraz wręczenie wyróżnień, odznaczeń i awansów zawodowych dla najbardziej zasłużonych strażaków zawodowych i ochotników z Powiatu Łańcuckiego. Przy tej okazji głos zabrał m.in. nadbryg. Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Dziękuję za codzienną służbę na rzecz drugiego człowieka – mówił Komendant. – Cieszę się, że mamy możliwość wspólnie świętować zawodowi strażacy i druhowie ochotnicy, bo to ważne, to jest nasze wspólne święto i powód do wspólnego świętowania. Jesteśmy tą formacją, na którą zawsze można liczyć.

Wśród licznie zgromadzonych gości, znaleźli się m.in. strażacy, którzy obecnie przebywają już na emeryturze, a wcześniej przez niemal całe życie swoją pracą służyli ludziom, chroniąc ich zdrowie i życie, a także ratując dobytek.

Relacji z Powiatowego Dnia Strażaka i uroczystości wprowadzenia relikwii św. Floriana w Łańcucie wysłuchaliśmy w ramach audycji „W rytmie wydarzeń”, w środę – 17 maja 2023 r.