W poniedziałek, 22 maja 2023 r., w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się Podkarpackie obchody Święta Straży Granicznej. Funkcjonariuszom oraz pracownikom oddziału wręczono awanse oraz wyróżnienia.

Obchody 32. rocznicy powołania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej rozpoczęły się tradycyjnie Mszą świętą w intencji funkcjonariuszy oraz pracowników sprawowaną w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej. Modlitwie przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił bp Krzysztof Chudzio.

Drodzy Funkcjonariusze i Pracownicy Straży Granicznej, w dniu Waszego święta myślimy o Was, jako o tych, którzy nie tylko strzegą granic terytorialnych, ale także jesteście stróżami prawa i przepisów, które mają niwelować wszelkie nadużycia. Stajecie po stronie dobra, aby walczyć ze złem – powiedział hierarcha.

Jednocześnie biskup przypomniał, że pogranicznicy, jak się śpiewa „złożonej raz przysięgi nie złamią w świecie za nic, bo już obrali drogę i los obrońcy granic”. – Jesteście tymi, którzy zgodnie z rotą ślubowania „służą wiernie narodowi polskiemu”. Myśląc o Was czynimy to w poczuciu wielkiej wdzięczności, bo przecież stoicie na straży wspólnego dobra. Szczerze powtarzamy sobie, wydawać by się mogło, banalne ale przecież prawdziwe hasło „śpię spokojnie, bo Ty strzeżesz granic”. Myślimy o Was także w poczuciu należnego szacunku. Nie tylko ze względu na Wasz profesjonalizm, skuteczność działania, pewną pasję, poświęcenie, ale jak inaczej określić zadanie przez którymi stajecie, jak nie służba. Właśnie za tę służbę chcemy Wam podziękować – dodał kaznodzieja.

Bp Chudzio zauważył również, że za tę służbę zawsze należy się godziwe wynagrodzenie, zasłużony szacunek, ale „przecież ten wymiar ludzkiego życia za który odpowiadacie nie da się zmierzyć tylko materialną wartością”. – Potrzebne jest tu serce, ofiarność i dobrze ukształtowane sumienie. Troska o bezpieczeństwo, o granicę to troska o życie. To taki rodzaj troski, gdzie niejednokrotnie dla tej sprawy naraża się własne zdrowie, życie, siebie, rodzinę, ale konieczna jest taka służba, aby mogło przeżyć społeczeństwo, aby mogła rozwijać się wspólnota. W tym także wspólnota Kościoła – powiedział hierarcha.

Główna część uroczystości odbyła się na placu apelowym komendy oddziału, a wzięli w niej udział m.in. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wiceprezydent miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Starosta Przemyski Jan Pączek, a także przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, szefowie służb mundurowych i instytucji z Podkarpacia, duchowni oraz funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W obchodach uczestniczył poczet sztandarowy i flagowy oraz pododdział reprezentacyjny Bieszczadzkiego Oddziału SG, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod batutą dyrygenta ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego.

Z okazji Święta Straży Granicznej w korpusie oficerów awansowało łącznie 23 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 86 oraz 179 w korpusie podoficerów. 32. rocznica powołania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej była również okazją do zaprezentowania sali tradycji, która w nowej odsłonie i aranżacji, będzie przypominać o historii formacji. Podczas otwarcia gen. bryg. SG Andrzej Popko przybliżył zgromadzonym gościom tradycje i historię Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, a całości dopełniła prezentacja eksponatów i pamiątek.


W środę, 24 maja 2023 r., w programie „W rytmie wydarzeń” była okazja, aby wysłuchać relacji z Podkarpackich obchodów Święta Straży Granicznej, które odbyły się w Przemyślu.


Zespół prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przygotował specjalny film dokumentujący tegoroczne obchody święta tej formacji.