W czwartek, 25 maja 2023 r., w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach: o Czcigodnych Sługach Bożych – Rodzinie Ulmów dla szkół średnich w Archidiecezji Przemyskiej.

Centrum finału Olimpiady był test pisemny, z którym mierzyli się uczniowie szkół średnich z Archidiecezji Przemyskiej.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję brać udział w Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Paweł Wojakiewicz CSMA, wicedyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

W sposób szczególny dziękujmy Bogu za dar Rodziny Ulmów, za ich heroiczną postawę, za piękny wzór do naśladowania, prosząc Boga również o te wartości dobra, piękna, bezkompromisowości w obronie tego co wartościowe – mówił ks. Prusakiewicz.

Homilię podczas Mszy Świętej wygłosił ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Ta Eucharystia jest szczególnym zwieńczeniem zmagań olimpijczyków – mówił ks. Janiga. – Tu, przy ołtarzu Pana Jezusa, chcemy podziękować za dar beatyfikacji Rodziny Ulmów. To jest wydarzenie bez precedensu, przygotowujemy się do tego wydarzenia.

Po zakończonej modlitwie ogłoszono wyniki testu olimpijskiego, a także przedstawiono zwycięzców tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach:

  • I miejsceKlaudia Płonka – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu,
  • II miejsceWiktoria Derewońko – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu,
  • II miejsceMaria Sudoł – I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku,
  • III miejsceEmilia Wójcik – Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie.

Ta olimpiada była dla mnie wyzwaniem – mówiła dla Radia FARA zwyciężczyni finału w Łańcucie Klaudia Płonka. – Te postacie Rodziny Ulmów są dla mnie ważne. Przyrównuję ich sobie do Świętej Rodziny z Nazaretu: Wiktorię do Maryi i Józefa do św. Józefa.

W finale Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach: o Czcigodnych Sługach Bożych – Rodzinie Ulmów dla szkół średnich w Archidiecezji Przemyskiej wzięło udział 66 osób.

Relacji z finału Olimpiady wysłuchaliśmy w programie „W rytmie wydarzeń”, w piątek, 26 maja 2023 r.